20 Temmuz 2015

Bebeğim ve Ben : Hamilelikte Yapılan TestlerTotik' in annesinden koccaman bir merhabayın gençler ve genç kalanlar...

Yine hamilelerin bir araya gelince konuşa konuşa bitiremedikleri bir konuya değinmek istiyorum. Sana hangi testler yapıldı, bana hangi testler yapıldı :)

Ben şimdi benim geçtiğim testleri kronolojik sırayla sizlerle paylaşacağım.
Öncelikle her doktorun yoğurt yiyişinin farklı olduğunu unutmamak lazım,  o yüzden endişeye mahal yok ;)

İlk olarak elbette hamile olduğunuzun kanıtlanması için Beta HCG yapılır. Ben çok bilmiş biri olarak hamile olma ihtimalim doğunca bu testi direk gidip yaptırmıştım, idrar testine hiç itimadım yok :) Bu sebeple bu testi doktorumun istemesine gerek kalmadı.

İlk muayenemde karnımdaki totikin kesesini de görünce ilk olarak aşağıdaki testleri istedi doktorum. HIV (Aids), Glukoz (Açlık Kan Şekeri), HbA1c (Diyabet için), s-TSH (Tiroid), Vitamin D, HBsAg (Hepatit B Antijeni), Toksoplazma, Rubella, CMV, Vitamin B12, Hemoglobin, Hematokrit, Eritrosit, Lokosit, Eozinofil, Bazofil, Lenfosit, Monosit, MCH, MCV, MCHC, RDW, Trombosit, MPV, PDW, PCT, Tam İdrar Tahlili

3. ayın sonunda gittiğim muayenede bebikin baş çevresi, ense kalınlığı gibi detaylara bakıldı ve doktorum ikili test istedi. İkili testimiz çok şükür temiz çıktı.

4. ayın sonunda doktorum dörtlü test istedi. Dörtlü testimiz de çok şükür temiz çıktı.

Bunların dışında her ay düzenli olarak tiroid değerlerimi takip ediyoruz, tiroid testlerimi standart olarak her ay sonu yaptırıyorum.

22. haftada doktorum detaylı ultrason istedi. Detaylı ultrasonu Perinatoloji Uzmanları yapıyormuş. Takibimin yapıldığı hastanede Prof. Alin Başgül Yiğiter' e gidebileceğimi söyledi Faruk Bey. Sonrasında arkadaşlarımla konuşunca Prof. Rıza Madazlı' nın da perinatoloji alanında oldukça uzman olduğunu öğrendim. Alin hanıma göre tecrübesi yıl olarak daha fazlaydı. Faruk Bey' den Rıza Bey için olur aldıktan sonra 22. haftamda Rıza Bey' e göründüm. Bizim totikle ilgili her şey yolundaymış, keyfi gayet yerindeymiş ve şükür ki tüm değerleri normalmiş.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, size hangi testler yapıldı :)
Herkese güzel bir gün diliyorum...

6 yorum:

 1. Ayni testleri bende hem oncesinde hem sonrasinda yaptirmistim. Sadece ikili test sonucunuz normalse hic risk yoksa burda dortlu teste gerek duymuyolar. Detayli ultrasonografi de ayni sekilde yapildi :)
  Gerci her anne adayinin bunyesine gore bazi testler degisklik de gosterebiliyor.

  Herseyin normal olmasi cok guzel, insallah sonuna kadar oyle devam eder :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye' de de doktordan doktora değişiyor aslında. Bazı arkadaşlarıma sadece ikili test yapılmış ama benim doktorum dörtlü testi de istedi. O ara doktor değiştirdim ondan belki :D Güzel dileğin için teşekkür ederim, inşallah :)

   Sil
 2. ay sen okul testlerini bitirdin deee hamilelik testleri mi yapıyooon :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ehuheuhuehu, sen ölme emi, ne güldüm :) Hakikaten ya ben daha minnacığım :)

   Sil
 3. Hamilelik nasıl geçiyor canım? Umarım iyisindir, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Noni, iyiyim sen nasılsın? Hamileliğimle ilgili her şey yolunda çok şükür. 7. ayım bitti ve artık ağırlaşıyorum. İşin zor kısmı başladı galiba :D Seni ve Nil' i çok öpüyorum.

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)