13 Temmuz 2015

Bebeğim ve Ben : Hamilelikte Bugüne Kadar Kullandığım İlaçlar
Herkese kocaman merhaba,

1 aydır yazmamışım, yazamamışım yine :( Öyle böyle derken bebikle 23. haftamıza girdik. Göbeğim büyüdü artık, kilo olarak 45 ten 50 sınırına dayandım. Yokuş çıkarken, merdiven çıkarken zorlandığımı görmek üzüyor beni. Karnımdaki totik' in tepiklemelerini hissetmeye başladım.
Durduk yerde beni tepikleyip "Aneeeaaa ben burdayım!" demesi çok hoşuma gidiyor :) İçim kıpır kıpır ama zaman zaman da korkularım depreşiyor.

Neyse azcık iç dökümünden sonra her hamilenin birbirine sorduğu kritik konuya bir göz atalım istiyorum. "Doktorum bana bu ilacı verdi, sen kullanıyor musun?", "ay ben demir kullanmıyorum!",  Yok efendim "vitamin zorunluymuş" mış miş!

Beni düzenli takip edenler hap yutma konusunda yaşadığım problemi ve az da olsa katettiğim yolu biliyordur. Bugüne kadar hap içmeme alışkanlığım hala -gereksizse kullanma- mantığıyla devam ediyor çünkü hala pek çok hap yutamayacağım derecede büyük. Bu konuyu doktorumla da paylaştım, sağ olsun ilaç söz konusu olunca bir yolunu buluyoruz.

Peki 23. haftaya kadar ne ilaçlar kullandım ve kullanıyorum?

Gebelik planım olunca doktorumun tavsiyesiyle demir, vitamin gibi değerlerime bakmıştık. Bu testler sonucunda gebe kalmadan demir takviyesi için günde 1 tane Maltofer, d vitamini eksikliği için de Dvit-3 oral damla (günde 9 damla) kullanmaya başladım. Ek olarak gebelik planı nedeniyle folik asit desteği olması için Folio adlı ilacı kullanmaya başladım. Tiroid problemim için ise Euthyrox-25 adlı ilaçtan günde 1 tane almam gerekti.

İlaçlara başladığım ayın sonunda hamile kaldım. Hamile olduğumu öğrendikten sonra doktorum Dvit-3 ü bırakmamı istedi. Maltofer, Euthyrox 25 ve Folio' ya 3. ayın sonuna kadar devam ettim. 

3. ayın sonunda Folio adlı ilacı bıraktım. Maltofer ise kabızlık problemi yaptığı için onu da bıraktım. İkisini bir arada içeren Ferplexfol adlı ilacı her gün 1 tane olacak şekilde içiyorum. Bu da kabızlık konusunda oldukça yetenekli bir ilaç ama Maltofer kadar değil. 3. aydan sonra her ay düzenli olarak tiroid değerlerime bakıp doktoruma iletiyorum. Değerlerim doğrultusunda doz ayarlaması yapıyor ve Euthyrox 25 le olan kankalığımız hala devam ediyor. Takviye olması açısından Ocean marka balık yağını günde bir ölçek içiyorum. Balık yağlarının tabletleri çok büyük bu nedenle iğrenç de olsa şurubuna katlanıyorum. 

4. ayın sonunda hem kabızlık şikayetime az da olsa faydası olur diye hem de krampları önlemesi için Magnesium Diasporal Pastil kullanmaya başladım.

Vitamin konusunu doktoruma danıştığımda yemene içmene dikkat ediyorsan gerek yok ama çok istiyorsan yazayım, hapların her biri kocaman diyerek gülümsedi. Bak bak bak tehdit ediyo beni bi de. İlaçların büyüklüğünü duyunca içemeyeceğim için tamam yazmayın dedim.

Sonuç olarak 23. hafta itibariyle kullandığım ilaçlar Euthyrox 25, Ocean Balık Yağı Şurubu, Magnesium Diasporal Pastil ve Ferplexfol şeklinde.

Oğlumla ilgili her şey çok şükür yolunda. Kilosu, boyu, değerleri... Bu şekilde devam eder İnşallah.

Bugünlük benden bu kadar, karnımdaki totikle birlikte 50 kiloluk bir anne adayı olarak hepinize güzel bir gün diliyorum.

Sevgiyle kalın...

6 yorum:

 1. Sağlıkla gelsin inşallah bebiş, biz teyzeleri de merakla bekliyoruz yeni haberlerini :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayyyy İnşallah, fırsat buldukça yazıyorum ama günler çok çabuk ve yoğun geçiyor. Teyzeleri habersiz bırakmıycaz oğlumla ;)

   Sil
 2. 13 temmuzda yazdım bak senin isim yazısını. gelirler belki arkadaşlar. bendeki yorumlara da bak ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deepppp, çok teşekkür ederim, bakıyorum hemen ;)

   Sil
 3. Merhaba bende de aynı problem var ilaç yutamama problemi adeta işkence gibi benim için folik asit kullandım küçüktü kolayca içebiliyordum bende guatr için levetrion50 kullanıyorum onada alıştım küçük ama fazlasına tahammül edemiyorum kan maltofer rol ve elevit verdi elevitte domuz yağımı jelatinmi olduğunu öğrendim firma ve sağlık bakanlığı onaylı bi zararı olmadığı için içebilirsiniz diyorlar ama aşırı derecede midemi bulandırdı benim ilaçları bıraktım. Kan değerlerim falan normal cikiyo doktora ilaçları içtiğimi söylüyorum doğumda sıkıntı olurmu benim için acaba yâda bebek için sıkıntı olurmu çok kafam karışık bugün 1 tane aldim kan ilaci ama elevit görmek bil e istemiyorum içemeyeceğim büyüklükte bir ilaç ne yapacağımı bilmiyorum 😞😞 buarada 31 haftalik hamileyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Öncelikle bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim, çok çok güzel bir duygu. Ben hamileyken elevit kullanmadım hiç, hap yutamadığım için doktorum yiyip içtiklerime mutlaka dikkatbetmem gerektiğini vurguladı her zaman, elimden geleni de yaptım. Bebeğimde bir sorun olmadı çok şükür. Kan ilacı midenizi bulandırıyorsa damardan da alınabilen demir destekleri var. Bunu doktorunuza danışabilirsiniz. Elevit için birşey diyemiyorum. Gerekli gördüğü için vermiştir belki doktor. Doktorunuzu kandırmak yerine açıkça hap yutma probleminizden bahsedip alternatif bir çözüm isteyebilirsiniz. Çok geçmiş olsun.

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)