26 Şubat 2015

Evden FirarHerkese Kocaman merhaba,
Kaçış oyunlarını çok sevdik, devamı da gelecek demiştim aha da geldi :)

İkinci kaçış oyunu deneyimimiz "Evden Firar" oldu. Bu oyuna da min. 2, max. 5 kişi katılabiliyorsunuz. Oyunun süresi diğerleri gibi 60 dakika. Fiyatı ise katılacağınız kişi sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte 100 TL ile 150 TL arasında değişiyor.
Kişi sayısına göre fiyatın neden değiştiğini anlamadım. 2 kişi de girsek 5 kişi de girsek ev aynı ev, süre aynı süre. Bunu sanırım katılımcı sayısına göre ödenecek kişi başı ücrete adalet getirmek için yapmışlar. Bu açıdan bakınca da mantıklı geliyor ama bilemedim :)

Odadan Kaçış için yazdığım postta oyuna max 4 kişi katılmak ideal demiştim. Evden Firar' a 4 kişi katıldık ve kendime hak verdim, 4 kişi ideal :)

Oyunun detayları ile ilgili internet sayfasında pek bilgi yok ancak oyuna gitmeden araştırmalarımda bir aşk hikayesi olduğunu ve oyunun çok zor olduğunu okudum. Okuduğum blogların hiç biri oyundan çıkmayı başaramamıştı. Bizim de beklentimiz yükseldi haliyle.
Odadan Kaçış oyununda sıkıştığınız noktada istediğiniz kadar ipucu alabiliyorsunuz ancak Evden Firar' da 3 ipucu hakkı var. Bu sebeple ipucu kullanacağınız noktayı iyi belirlemeniz gerekiyor. Biz oyunu 3 ipucu alarak 50 dakikada bitirebildik. Oyundan çıkamayanların büyük çoğunluğu ipucunu kullanmamak için direnip zaman kaybedenler sanırım. Oyunda güzel ve zorlu puzzle' lar var ancak çıkılamayacak kadar da zor değil. Odadan kaçış bizi daha çok zorlamıştı açıkçası. İlk deneyim olması sebebiyle de olabilir.

Evden Firar' da giriş de dahil 5 oda bulunuyor. Odaların ışıklandırması az olduğundan ve şifrelerin girildiği kilitlerdeki numaralar ufacık olduğundan şifreleri girmekte oldukça zorlandık. Işık konsept gereği az hazırlanmış olsa bile kilitlerin buna uygun seçilmesi daha iyi olurdu.  

Evden Firar' ın bulunduğu ev, dekor ve odalardan odalara geçiş yani oyun akışı Odadan Kaçış' a göre daha iyiydi ancak hikaye ve şifrelerin verilme şekli olarak Odadan Kaçış' ı daha başarılı bulduk. Odadan Kaçış' ta notlarla yönlendirmeler vardı. Bu notlar sayesinde bir yandan fikir yürütüyor diğer yandan hikayeyi öğreniyorduk. Evden Firar' da böyle bir kurgu yoktu. Odalara girip haldır huldur ipucu aradık. Konusu aşk hikayesi ancak bir mektuptan başka evin hikayesini anlatan bir akış yoktu. Odadan Kaçış' taki her bir oda hikayeyle uyumluyken Evden Firar' daki odalar hikaye olmadığından anlamsız ve biraz da bağımsız kalmış bizce. Spoiler olmaması için çok da detay veremiyorum ancak iki oyunu da görürseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız ;)
Odadan Kaçış' ta yaşadığımız kilit açılmama problemini bu oyunda da yaşadık. Kilitlerin düzenli kontrol edilmesi ve şifrelerin rahat girilip açılabilir olması gerekiyor bence. Odadan Kaçış' ta ipuçlarını telefonla alıyorduk. Bu da tüm katılımcıların aynı anda duyamaması problemini yaşatıyordu. Evden Firar telefon yerine hoperlör kullanmış, gayet de iyi olmuş.

Odadan Kaçış oyununun sonunda tüm katılımcılara hangi odadan kaç dakikada çıkıldığının yazıldığı bir kart verilmişti. Evden Kaçış' ta böyle bir kart verilmedi. Hem hatıra olması hem de oyunun kritiğini yaparken işe yaraması açısından iyi oluyor kart, verilmeliydi bence.

Özetle Evden Firar 60 dakika boyunca eğleneceğiniz güzel bir oyun, tavsiye ederim.

Kaçış oyunlarıyla ilgili postlarım devam edecek. Bu nedenle gittiğim oyunları da en iyiden daha az iyiye doğru sıralayıp, okuyuculara hangi oyuna gideceklerini seçerken biraz yardımcı olmak istiyorum. Şimdilik 2 oyun var cepte ve sıralamam aşağıdaki şekilde.

1. Odadan Kaçış (Odadan Kaçış oyununun yazısı için tık tık.)
2. Evden Firar

Bol şans ve iyi kaçışlar ;)

11 yorum:

 1. Şahsen ben 13 oyun oynadığım. İçerinden en beğenmediğim 2. oyun oldu Evden Firar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 13 oyun mu, oo bayagi deneyim kazanmissinizdir. Evden firar guzel bir oyun ancak odadan kacisi daha cok begendik biz.

   Sil
 2. Çok ilginç ya :D Bende gitmek istiyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de mutlaka gidin, guzel bir aktivite olacaktir :)

   Sil
 3. Esra 13 oyun oynamışsın. www.bursaexit.com diye birşey denkgeldi bugün..gittiysen tavsiye eder misin ?

  YanıtlaSil
 4. aaa duymuştum da yapanı hiç bilmiyodum aaaaa yaptınız ha :)

  YanıtlaSil
 5. Deeptone den geldim, takipteyim, bana da beklerim
  http://meleginhediyeleri.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 6. nassı yaa! yanlış anlamadım dimi, internetten http://www.odaoyunlari24.com/ oynadığım bir zamanlar deli gibi bağımlılık yapan oyunların canlı uyarlaması mı var? nerde nasıl?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet doğru anladın :) Sen hangi şehiredesin bilmiyorum ama pek çok şehirde açıldı bu oyunlardan. Ben İstanbul' da birkaç tanesine gittim, tavsiye ederim.

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)