2 Şubat 2015

Deprem Öncesinde Alınabilecek Önlemler Nelerdir? : Vol. 1


Herkese Koccaman merhabaaaa,

Nereden çıktı bu post diyeniniz varsa yakın zamanda aldığım "Temel Afet Eğitimi" nden edindiğim bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim. Bu sebeple bir kaç posttan oluşacak bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Yazacaklarımın büyük bir kısmı "Biliyoruz ama yapmıyoruz" şeklindeki bilgiler
ancak deprem bilinci yaratmak, önlem almak, bilgilendirmek amacıyla bir defa daha göz gezdirmekten kimseye zarar gelmez sanırım.

Açık söylemek gerekirse "Deprem" kelimesini duyunca tüylerim diken diken oluyor. Haberlerde karşılaşsam yine mi deprem yaklaşmış diye okumaktan/dinlemekten bile kaçınıyorum, "Göçük altında kalacağıma öleyim daha iyi" diyorum o derece. Kaçmak, duymazdan gelmek çare değil aslında. Deprem ülkesinde yaşıyoruz ve böyle bir afetle her an karşı karşıya kalabiliriz malesef.

İlk iki postum "Deprem öncesinde ne gibi önlemler alabiliriz?" sorusuna cevap olacak. Devamına Allah Kerim ;)

Aile Acil Durum Planı Yapın:
Depremin sizi nerede ne şekilde yakalayacağını bilmeniz imkansız. İş yerinde de yakalanabilirsiniz, ailenizle birlikte evinizde de. Bu bilinmezlik ve deprem sonrasında telefonla birbirinize ulaşmanızın neredeyse imkansız olacak olması nedeniyle deprem sonrasında nasıl buluşacağınızı önceden belirlemeniz ve deprem sonrasında da bu plana uygun davranmanız gerekir.

Aile acil durum planında buluşma için 3 farklı yer belirlenmelidir.

İlk adım olarak depreme evde yakalandığınız durum için tüm aile bireyleriyle beraber evin içinde güvenli olduğuna inandığınız bir yer tespit edin. Deprem esnasında mümkün olduğunca o bölgede toplanmaya çalışın. Ev içinde belirleyeceğiniz toplanma yeri ağır ve üstünüze düşecek sizi yaralayacak eşyalardan uzak, çıkışa ve deprem çantanıza yakın bir alan olmalıdır. Deprem çantası konusuna bir sonraki postumda değineceğim.

İkinci adım olarak evin dışında bir toplanma noktası belirleyin. Deprem esnasında dışarıda olabilirsiniz, eviniz hasar görmüş ve içinde durulamayacak durumda olabilir. Bu gibi durumlarda ev dışında da birbirinizi bulabileceğiniz bir yer olmalı. Bu yer evinize yakın bir park, okul bahçesi veya cami bahçesi gibi binalardan mümkün olduğunca uzak ve güvenli bir yer olmalıdır.

Üçüncü adım olarak mahalle/semt dışında bir yer belirlemelisiniz. İkinci adımda belirlediğiniz yer deprem sonrasında herhangi bir Arama-Kurtarma Ekibine tahsis edilmiş olabilir. Arama-Kurtarma ekibi alana geldiğinde kendi ekipmanlarını ve çadırlarını bu bölgeye yerleştirir ve alana görevlendirme nedeniyle el koyar. Alandaki insanları ise rahat çalışabilmek için uzaklaştırır. Böyle bir ihtimale karşı mahallenizden daha uzakta üçüncü bir buluşma yeri belirleyerek birbirinizi bulma ihtimalinizi artırmış olursunuz.

Farklı Şehirde Yaşayan Bir Tanıdığınızı Telefonla Ulaşım İçin Belirleyin:
Teknik olarak, deprem olan şehirde telefon ile birbirinize ulaşma ihtimalinizdense şehir dışından bir tanıdığınıza ulaşma ihtimaliniz daha yüksektir. Bu nedenle şehir dışından ulaşacağınız bir akrabanızı belirleyin ve aile bireyleri olarak deprem sonrasında hep o akrabanızı arayarak haberleşmeye çalışın. Mesela siz belirlediğiniz akrabanızı arayıp sağ ve nerede olduğunuzu bildirdikten sonra eşiniz de aynı kişiye ulaştığında sizin hakkınızda bilgi alabilecek ve size ulaşabilecektir.

Önemli Belgelerin Fotokopisini Çekip Şehir Dışından Bir Tanıdığınıza Gönderin:
Büyük depremlerin çoğundan sonra insanlar kim olduklarını, nerede oturduklarını, mal varlıklarını ispatlamakta zorlandılar. Bu sebeple nüfus cüzdanı, pasaport, tapu gibi önemli evraklarınızın fotokopisini çekip şehir dışından güvendiğiniz bir tanıdığa sizin adınıza saklaması için gönderin. Elbette fotokopi aslının yerini tutmayacaktır ancak belgelerin tamamını kaybetmek yerine hiç olmazsa fotokopilerinin elinizde bulunması önemlidir. Bu belgeleri taratıp mailinizde saklamanız da bir seçenek olabilir.

Yatağınızın Yakınında Düdük Bulundurun:
Bu madde en kötü ihtimal için yani göçük altında kalma ihtimali. Böyle bir durumda bina çevresine gelen arama-kurtarma ekiplerine ve insanlara sesinizi duyurmakta zorlanıyor olacaksınız. Yatağınızın başucunda bulunan düdüğe ulaşabilirseniz düdüğü çalarak yaşadığınızı ve yerinizi kolaylıkla anlatabilirsiniz. Şu an arama-kurtarma ekiplerinin kullandığı dinleme cihazları tırnağınızı betona sürme sesinizi bile duyabilecek kadar gelişmiş durumda ancak bu kadar donanımlı olmayan insanların bile sizi duyabilmesi için bir şans yaratmış olacaksınız kendinize böylelikle. 

Umarım sizleri için faydalı olmuştur, devamı gelecek. 

Kimsenin böyle bir afeti yaşamaması dileğimle...

2 yorum:

  1. işyerinde eğitim mi yaaa :) depremi unutmuştum ama yaaa :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İş yerinde ama gönüllülük esaslı bir eğitimdi. Hepimiz unutuyoruz evet, unutmak istiyoruz çünkü :(

      Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)