8 Şubat 2015

Bir Yaz Gecesi RüyasıOyunun Künyesi
Yazan : William Shakespeare
Çeviren : Özdemir Mutku
Yönetmen : Aleksandar Popovski
Oyuncular: Arda Aydın, Çağlar Yiğitoğulları, Elyesa Çağlar Evkaya, Gürol Güngör, Levent Üzümcü, Nurdan Kalınağa, Selin İşcan, Yavuz Şeker

Oyunun Konusu
Oyun, birbiriyle kesişen birden fazla hikayeden oluşmaktadır. Oyunda bir yanda  saray çevresinden Theseus ve Hippolyta ile dört genç aşık arasında geçen olaylara şahit olurken diğer yanda Pyramus ve Thisbe' nin trajik aşk hikayesini sahneleyen esnafların dünyasına konuk oluyorsunuz. Bunların yanında Oberon, Titanya, Puck, diğer periler ve elflerden oluşan periler dünyası arasında geziniyorsunuz.
 
 
 

Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunu rüya gibi gerçekten. Oyunu izlerken olayların hangisi rüya hangisi gerçek diye düşünürken bir bakıyorsunuz oyunun ahengine kapılıp gitmişsiniz. Oyunu baştan sona motive izlediğimi söyleyemem çünkü isimleri aklımda tutmakta zorlandım. Oyun akıp giderken kim kimdi diye karıştırdım biraz. Roman okurken de benzer problemi yaşıyorum zaman zaman. Bu da yer yer sıkılmama sebep oldu. Bunun dışında genel olarak güzel bir oyundu.
 
 
 
 
Oyunun dekoru sadece kırmızı perdelerden oluşuyor. Bu perdeler bazen duvar bazen de sihirli bir ormana dönüşüyor. Dekor böylesine sade olmasına rağmen inanılmaz güzel görünüyordu sahne. Kısacası dekora ba-yıl-dım.
 
 
 
 
Oyunda yer alan tüm oyuncular oldukça iyiydi. Eğreti duran kimse yoktu. Başrolde oynayan Levent Üzümcü' nün performansı ise gerçekten başarılıydı. En az Levent Üzümcü kadar seyirciyi yakalayan bir oyuncu daha vardı ki, o da Arda Aydın' dı.
 
 
 
 
Özetlemek gerekirse "Ölümü görün izleyin!" diyebileceğim bir oyun değil ama izlemek için oyun arayışındaysanız güzel bir alternatif olabilir.
 
Herkese iyi seyirler... 

8 yorum:

 1. Çok güzel bir oyundur bu! Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Oyunu benzer şekillerde yorumladığımıza sevindim. Demek ki doğru bir intiba edinmişiz :))

  YanıtlaSil
 3. du bak bunu okudum filmini de izledim oyununu da izledim du bi daha izleyim levent üzümcü iyi de miiii severiim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmi de mi varmış, bak ben bunu bilmiyordum. Levent Üzümcü oldukça başarılıydı, vaktin varsa izlenebilir.

   Sil
 4. En başta bir tiyatro oyunu paylaştığınız için kutlamak gerek sizi. Bu bloglarda sık görülen bir şey değil. Çok sevilen oyuncuların olması güzel bir oyun olduğunu düşündürüyor. Bir de merak ettiğim salonda kaç kişi olduğu. Bu güzel paylaşım için teşekkürler. Bu arada izleyiciniz oldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Oyun gerçekten güzeldi ve salon oldukça doluydu.

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)