5 Ocak 2015

Kısasa Kısas

Oyunun Künyesi
Yazan : William Shakespeare
Çeviren : Nesrin Kazankaya
Yönetmen : Nesrin Kazankaya
Dramaturgi : Şafak Eruyar
Oyuncular: Uğur Aslan, Nesrin Kazankaya, Emre Çakman, Gamze İpek, Can Yılmaz, Erdinç Anaz, Başak Meşe, Volkan Aktan, Zeynep Özden, Bahar Karaoğlu,
Oğuz İşçi


Oyunun Konusu
Kentte yükselen adi suçlar ve ahlaki çöküş Dük' ün yönetimini tehdit etmektedir. Dük, keskin bir ahlak politikasıyla durumu düzeltme görevini, yeğeni ve vekili Angelo' ya verir. Sert ve otoriter bir yönetici olan Angelo, uykuya yatırılmış yasaları devreye sokar. İlk kurban da kentin soylularından, evlilik öncesi ilişkisi yüzünden yakalanıp idama mahkum edilen Claudio' dur. Claudio' nun kız kardeşi Isabella, ağabeyinin affedilmesi için Angelo' ya gider. Yasaları acımasızca uygulayan Angelo' nun arzularıyla çelişen ilkeleri sarsıntıya uğrar. Isabella ise iffetiyle sınanacaktır. Bu arada Dük kimlik değiştirerek iktidarın icraatını ve halkın yeni yönetime olan tepkisini gizlice denetlemektedir.

Oyunda siyasal iktidarın el değiştirmesiyle toplumsal düzende hızlı, sert ve baskıcı dönüşümler yaşanır ve toplum ahlakı yeniden düzenlenir. Yasaların yeniden yorumlanması, doğal ve insani olan tüm istekleri ölümcül birer suça dönüştürür. Toplum, ahlak, siyasal erk ve yasalar üçgeninde otoriter bir rejimle yeniden dizayn edilir. Komedi ve trajedinin iç içe geçtiği oyunda adalet, suç, merhamet, ahlak gibi kavramlar çevresinde, "Yasalar insan için mi devlet için mi vardır?" olgusu sorgulanır.

Sahne
Tiyatro Pera
Sıraselviler Cd. No:26 Taksim/İstanbul
Tel: 0212 245 44 60


Tiyatro Pera' nın daha önce Akdeniz adlı oyunundan bahsetmiştim sizlere. Akdeniz oyun bu sezon da sahneleniyor. Merak edenler için Akdeniz postuna tık tık.

Kısasa Kısas evvel zaman öncesinden yazılmış bir oyun ancak izleyince "Bugüne ne kadar da benziyor!" demekten kendinizi alamıyorsunuz. Yani yıllar geçmiş, bir dünya insan ölmüş doğmuş ama devleti yönetenlerin yasaları işlerine geldiği gibi kullandıkları gerçeği bir türlü değişmemiş.

Öncelikle belirtmeliyim ki oyunu çok beğendim. Yer yer dikkatimin dağıldığı noktalar oldu ancak o kadarı kadı kızında da olur :)

Oyunun baş rollerinden biri olan Uğur Aslan' a diyecek laf yok. Angelo ve Isabella' ya can veren Emre Çakman ve Gamze İpek' i ise çok beğendim. Emre Çakman Angelo' nun yaşadığı gelgitleri çok güzel yansıtmış, Gamze İpek ise Isabella' nın çaresizliğini... Özellikle Isabella' nın, Angelo' nun iğrenç teklifini duyduktan sonra sahnede bir başına kaldığı an, o çaresizlik ve kime gideceğini bilememe durumunu çok güzel oynamıştı Gamze İpek. Gözlerimin dolu dolu olduğu sahnelerden biriydi. Bunun dışında ismini sayamadığım diğer oyuncular da ayrı ayrı tebriği hak ediyor. Tiyatro Pera ekibi çok güzel bir iş çıkarmış.

Kısacası güzeldir, hoştur efenim. Gidiniz, izleyiniz.
Herkese iyi seyirler... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)