29 Aralık 2014

Yutma Fobisi Vol.10 : Ne Durumdayım?

Yılın son haftasından ve son pazartesisinden koccaman bir merhaba...
Eskisi kadar sık yazmıyorum bu konuyu biliyorum, hevesim de kaçtı biraz sanırım. En son yazdığımdan bu yana gelişmeler şöyle;

26 Kasım' da iş yerimde 1 numaralı haptan 2 defa deneme yaptım ve içebildim.
Bu, doktor veya acile yakın olmadan yaptığım ilk deneyimdi bu açıdan iyi bir gelişmeydi galiba.

4 Aralik' ta acilin önünde 2 numaralı turuncu haptan 1 tane içebildim ve 1 nolu haptan daha kolay gittiğini fark ettim. Üzerinin kaygan olmasından kaynaklı sanırım. Beni asıl korkutan büyüklüğüymüş. Bu hapı ilk defa içebildim, bu iyi bir şey.

6 Aralık cumartesi günü de yine acildeydim ancak bu defa tek başımaydım. Yanımda tanıdığım kimse yoktu. 2 numaralı hapı tekrar denedim ve yine yutabildim. 

O zamandan bu zamana da hiç deneme yapmadım.

Durum budur...

6 yorum:

 1. Bence gayet iyi gidiyor denemeler, buradan takipteyim ben de :) Umarım bir gün ben de en küçük boy da olsa hap yutabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim gamze, sen mesela benim ekledigim gorseldeki 1 numarali hapi yutabilir misin? Eger bu problemi cozmek istiyorsan harekete gecmelisin, caba harcamalisin. Sen de yapabilirsin bence.

   Sil
 2. Merhaba yazınızla henüz bugün karşılaştım ve bendede yutma fobisi var. yemek yerken korku içinde yiyorum zevk alamıyorum yediklerimden. kalp carpıntısı titreme panik oluyorum. biraz kendimi rahatlatmıştm ama çinde mochito diye bi yiyecekten 9 kişinin boguldugunu ögrenince dahada artttı ne yapacağimi bilmiyorum. yaşadıgım yerde psikoterapi imkanım yok cok zor durumdayım bende ankarada psikoterapistlere bakıyorum ama hayal kırıklıgı yasamaktan korkuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Yutma fobisi bende hap yutamama ve yavaş yeme şeklinde kendini belli ediyordu. Hap yutma problemimde az da olsa ilerleme kaydettim. Yemek yeme ile ilgili ekstra bir gelişme yok şu an bende ancak sizdeki gibi korku içinde yemek yeme durumum da yok. Boğulma vakalarını duyduğum dönem bende de ekstra hassasiyet oluyor. Bu konuda size katılıyorum ancak bu durumda kendimi cesaretlendirmeye çalışıyorum. Daha önce de hap yuttun, şimdi de yaparsın gibi. Bir süre sonra da haberin etkisi kayboluyor benim için.

   Kendinize psikoterapi imkanı sağlayabilirseniz faydasını görebilirsiniz ancak %100 başarı beklemeyin ki hayal kırıklığı durumu olmasın. Ancak psikologunuzu seçerken kaygı, korku alanında vakalarla çalışmış olmasına ve güvenebileceğiniz biri olmasına dikkat etmelisiniz. Bunların detaylarını "Yutma fobisi" başlığıyla yazı dizisi olarak paylaştım. Bu yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

   Bunun dışında en çok faydasını gördüğüm şey internetten yutma işleminin nasıl olduğunu, soluk borusunun yemek kaçmaması için nasıl bir mekanizmayla kapandığını izlemek oldu. Bunu şiddetle tavsiye ediyorum. Sürecin nasıl işlediğini hepimiz biliyoruz ancak izlemek farklı bir etki yarattı bende.

   Başka sorunuz olursa veya bu konuyla ilgili ilerleme kaydederseniz buradan paylaşmanızı rica ederim.
   Teşekkürler.

   Sil
 3. Merhaba bendede yutma fobisi var yemej yerken panik atak geciriyorum bogulma hissi yasiyorum bisey yeme düsüncesibni cok mutsuz ediyo kucuk bi sehirde yasiyorum terapi alacagim bi yer yok bide maddi boyutu var tabi. Devlet hastanesine gittim sifir ilgi insan hayatinin onemi yok malesef ne yapacagimi bilmiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Yutma fobisi bende hap yutamama ve yavaş yeme şeklinde kendini belli ediyordu. Hap yutma problemimde az da olsa ilerleme kaydettim. Yemek yeme ile ilgili ekstra bir gelişme yok şu an bende ancak sizdeki gibi panik atak durumum da yoktu.

   Kendinize psikoterapi imkanı sağlayabilirseniz faydasını görebilirsiniz, devlet hastaneleri bu konuda biraz sıkıntılı olabilir malesef.

   Deneyimlerimi "Yutma fobisi" başlığıyla yazı dizisi olarak paylaştım. Bu yazılarımı okumanızı tavsiye ederim, faydası olabilir belki.

   Bunun dışında en çok faydasını gördüğüm şey internetten yutma işleminin nasıl olduğunu, soluk borusunun yemek kaçmaması için nasıl bir mekanizmayla kapandığını izlemek oldu. Bunu şiddetle tavsiye ediyorum. Sürecin nasıl işlediğini hepimiz biliyoruz ancak izlemek farklı bir etki yarattı bende. Yemek yerken veya hap içerken tedirgin olursanız videoyu hatırlayıp zaten vücudunuzun boğulmanıza izin vermeyeceği şeklinde kendinize telkinlerde bulunabilirsiniz.

   Mesela su içerken farkında olarak için. Yutağınızın suyu yutak borunuza nasıl kolay ulaştırdığını düşünün. Her şey sorunu yaşayan insanda bitiyor aslında. Kendinize inanın, bu problemin hayatınızı mahvetmesine izin vermeyin.

   Hap yutma problemimi de yine yazılarımda belirttiğim gibi hastaneye gidip deneme yaparak kısmen aştım. Böyle bir probleminiz varsa benim gibi hastanede deneme yapabilirsiniz, bu şekilde kendinizi güvende hissedip daha rahat deneme yapabilirsiniz.

   Yardımcı olabileceğim başka sorunuz olursa veya bu konuyla ilgili ilerleme kaydederseniz buradan paylaşmanızı rica ederim.
   Teşekkürler.

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)