1 Aralık 2014

Yanıkları Balla Tedavi EdinBir doktor berbat bir yarayı tedavi etmek üzere elinde bir çanak bal ve bir bandajla çıkageldiğinde gözleriniz şaşkınlıktan fal taşı gibi açılır. Ancak bu tatlı maddenin iyileştirici özellikleriyle ilgili oldukça fazla bilimsel kanıt var gibi görünüyor. Yeni Zelanda Waikato Üniversitesi Bal Araştırma Birimi' nden  Peter Molan, yaraların
iyileştirilmesinde balla diğer maddelerin etkilerini kıyasladıkları onlarca çalışmaya ulaştı ve International Journal of Lower Extremity Wounds dergisinde yayınlanan bir makalede tüm bunları gözler önüne serdi. Bu çalışmaların büyük bölümü yanık yaraları ile ilgiliydi. Bal genellikle daha çabuk, daha az iltihap ve daha az acıyla iyileştiriyordu. Ve bal başka şikayetlerde de tesirliydi. Örneğin sezaryen olan kadınlarda da işe yarıyordu. Yaraları balla tedavi edilenler diğer tedavilerin uygulandığı kadınlara kıyasla hastanede ortalama olarak birkaç gün daha az kalıyordu. Bunun yanı sıra Fournier kangreni veya testis iltihabından muzdarip erkeklerde de balın faydası oluyordu. Tüm bunlara nasıl bir açıklama getirilebilirdi? Molan' a göre balın antibakteriyel özellikleri var. Ayrıca yeni hücre oluşumu gerekli olan sitokin üretimini de tetikliyor. 


P.C. Molan, "The evidence supporting the use of honey as a wound dressing" (Yaraya pansumanda bal kullanımını destekleyen kanıtlar), International Journal of Lower Extremity Wounds, s. 40-45.

Bırak Dağınık Kalsın
Rik Kuiper - Tonie Mudde


Bal candır :)

4 yorum:

 1. Bunu sıkça ben etrafıma tavsiye ederim.. bende işe yaradı.. çatlaklar yaralarda..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çatlak dediğin kilo alıp vermekten kaynaklı deri alti çatlaklari mi yoksa topuk-dudak çatlagi gibi catlaklar midir?

   Sil
 2. Ben de yüzüme sürsem mi acaba ? sanırım faydasını görürüm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüzünüzdeki problem nedir bilmiyorum ama balın bir zararı olacagını sanmıyorum, ylne de doktorunuza danışmanızı öneririm. Yüzünüzü temizlerken suyla yavaş çıkarmaya dikkat edin aksi halde yüzünüzdeki tüylere ağda etkisi yapabilir :)

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)