16 Aralık 2014

Odadan Kaçış

http://www.odadankacis.com/


Haftanın ikinci iş gününden koccaman bir merhabaaa :)

Bugün sizlere son zamanlarda moda olan kaçış oyunlarından bahsedeceğim. Duyanlarınız, gidenleriniz vardır belki. Kaçış oyunu nedir derseniz, bilgisayardan oynadığımız kaçış oyunlarının gerçeğe uyarlanmış hali diyebilirim özetle. Bu oyunların bir amacı ve konusu olur.
Evden kaçış, hapishaneden kaçış, odadan kaçış, hazineyi bulma veya bombayı etkisiz hale getirme gibi. İpuçlarından yola çıkarak problemi çözme yani.

Bu oyunlara şirketler tarafından da talep gün geçtikçe artmakta, Çalışanların problem çözme becerilerini artırmak ve takım çalışmasını güçlendirmek amaçlı, bir nevi eğitim. 

İstanbul' da hızla çoğalıyor bu tarz oyunlar. Çoğu da Taksim bölgesinde. Kendime bir liste yaptım ve hepsine sırayla gitmeyi planlıyorum :) Bugünkü postumun konusu da ilk deneyimim olan "Odadan Kaçış".

İtiraf etmeliyim ki bilgisayardan hiç kaçış oyunu oynamadım ve neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Farklı bir deneyim olacaktı benim için. Oyuna min 2, max 5 kişi katılabiliyorsunuz.  Bu nedenle öncelikle oyuna gitmek için kendime 4 kurban buldum. Kurbanlar eşim, öteki tekim ve 2 arkadaşımız. Oyunun kişi sayısından bağımsız fiyatı 100 tl ve süre 60 dakika. Oyun süresince her odada bulunan telefonlardan oyun kurucuları arayıp ipucu isteyebiliyorsunuz.Oyunun konusuna gelince; doğduğu andan itibaren anne ve babası tarafından eve hapsedilmiş bir çocuğun hazin hikayesiyle karşı karşıyasınız ve çocuğun size bıraktığı ip uçlarıyla sonuca ulaşmaya çalışacaksınız. Unutmayın, ailesinin hapsettiği bir çocuğun kabusları da farklı olur. Dırınım dırınım dırınırımmmm...
 
http://www.odadankacis.com/

Oyunla ilgili yorumlarıma gelince; ilk deneyimim olduğundan şu oyun daha güzeldi diye yorum yapamayacağım ancak verdiğimiz paraya değdi ve çok güzel bir saat geçirdik. Farklı bir deneyimdi. Sinema, tiyatro gibi aktivitelerin yanına bir aktivite daha eklemiş olduk, kaçış oyunu :) İp uçları orta halli zor olur diye düşünürken gerçekten zorlayıcı bir oyunun içinde buldum kendimi. Ciddi kafa patlatmanız gereken bir oyun. Biz 5 kişi katıldık ama 5 kişi çokmuş. İdeal olan 3 veya 4 kişi gitmek çünkü her kafadan bir ses çıkıyor :) Oyun esnasında çalınan müzikler gerginliği ve heyecanlı katlıyor. Odalarda gezinirken bir yandan da "Ah yavrum, kıyamam" şeklinde bize ip ucu bırakan çocukcağıza da üzülmeden edemedim :) Oyunla ilgili yapacağım tek kötü eleştiri bazı kilitlerin çok zor açılması idi. Şifreyi bulmamıza rağmen bir kilitteki problem nedeniyle açabilmek için tekrar ipucu almak durumunda kaldık. Bir şifreyi de şans eseri açtık, oyunu 54 dakikada bitirdik ve alnımızın akıyla çıktık :)
 
 
http://www.odadankacis.com/

Bu arada unutmadan belirteyim her odada kamera var, ağzınızdan çıkanlara dikkat edin :) Bu kameralardan bizi izleyen oyun kurucuların ise bizden daha çok eğlendiğine eminim :)

Ben oyuna gittikten sonra fark ettim, fırsat sitelerinde bu oyunların biletlerini daha ucuza bulabiliyorsunuz. Gitmeden bakmakta fayda var.

Kısacası gidiniz, oynayınız efenim ;)

7 yorum:

 1. Çok eğlencwli bi oyuna benziyo. Zamanla daha çok yayginlasir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten eğlenceli. İstanbul' da bayağı yaygınlaştı, diğer şehirleri bilmiyorum.ama.

   Sil
 2. İlk defa duydum kaçış meselesini.. sanırım bana göre değil.. çünkü strese meyilli bir insanım.. ve bu ara oldukça depresifim ..bir de böyle bir oyuna girsem dararlırmışım gibi geliyor :) hiperaktfiim ya belki d eondan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet stres oluyor insan ama eğlenceli zaman da geçiriyorsunuz. Kafanızın dağılması için güzel bir aktivite olabilir aslında ;)

   Sil
 3. Dün akşam epey araştırdım bende bence de grup en fazla dört kişi olmalı hızlı hareket için...olabildiğince tiyatroya gittiğimden bu bana yılın aktivitesi olarak göz kırptı bir grup ayarlıcam bakalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstanbul' da daha gidilecek çok oyun var. Gittikçe paylaşacağım buradan ;) Evet 3-4 ideal. İlgini çekmesine sevindim, gidersen yorumlarını benimle de paylaşırsan sevinirim ;)

   Sil
 4. Yaz için de ideal aktivitelerden biri olma özelliğini taşıyan evden kaçış oyunlarından biri www.gorev.in 3 katlı tarihi binasında ziyaretçilerini misafir etmeye devam ediyor.

  YanıtlaSil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)