19 Aralık 2014

Evvel Zaman İçinde : Sana Demedim Ben, Balona Dedim!


Selam millet, ben geldim yine :)

Yeni bir başlık daha buldum, "Evvel Zaman İçinde" :) Bu yazı dizisinde geçmişten ufak ufak anılarımı paylaşmak istiyorum. Günün birinde çocuğum/çocuklarım okuduğunda benim hakkımda bilgi edinsin/edinsinler diye. Çocuğum olmazsa da yeğenlerim tanısın teyzesini.
Bunları anlatmaya vaktim olmaz belki de...

Hangi yıl, yaşım kaç bilmiyorum. 8-9 yaşlarımda olsam gerek. Canım babamdan harçlık kaptığımız bir gün öteki tekimle dört nala bakkala koştuk. Ne alacaz, balon :D Bakkalın sahibi de annemin uzaktan akrabası, dıdısının dıdısı yani. İlk balonu öteki tekim aldı, bakkal amca balonu bi güzel şişirdi. Bizimki balonu alır almaz yine dört nala çıktı bakkaldan. Sıra bende. Hiç unutmam, uzun çizgili sarı bir balon seçtim. Sarı benim rengimdi o zamanlar, Galatasaray' dan ötürü :) Bakkal amca benim balonu da şişirmeye kalktı, bi üfledi balon kocccaman oldu. "Anam patlayacak" diye tırsarken ağrımdan "Çüşşşş!" kelimesi çıkıverdi. Bakkalın kan beynine sıçradı tabi, neymiş efendim terbiyesiz mişim, büyüklere çüş denir miymiş bilmem ne. "Ya sana demedim ben, balona dedim" diye dirensem de laf dinlemedi. Balonu da söndürdü, kovdu beni bakkaldan. 

Utanç, sinir, mahcubiyet... Karmakarışık duygular içinde çıktım bakkaldan. Eve yetiştiğimde öteki tekim balonunu çoktan patlatmış beni bekliyordu bahçede. Ehuehuehu salak :) Balonumu şişirdim, kendisine emanet ettim. Stresten çişim geldi diye koştum tuvalete. Bahçeye döndüğümde benim bitanecik kardeşim benim balonumu da patlatmıştı. Hatırlamıyorum ama ağzıma geleni saymışımdır sanırım :) Ben o balon için o kadar azar işittim, üstüne bi de oynayamadım iyi mi :)

Uzunca bir süre bakkala gitmedim, yanından bile geçmedim ama bakkal amca akraba olduğu için mütemadiyen orda burda karşılaştık. Görseniz nasıl rahatsız oluyorum, nasıl tırsıyorum karşılaşacağız diye. Bildiğin çocukluk travması! Öyle böyle büyüdüm, geçti zaman ama hiç unutmadım. Bi çocuğa bu kadar anlayışsız yaklaşacak ne vardı? Ben ona demedim ki hem balona dedim, ne var bunda? Balon gibi şiş emi :) Tombuldu zaten...

10 yorum:

 1. hah haaaaa tatlı bi anı yaaaa :)

  (si belle öykü kahramanı ki işte ya, öyküler yazıyom ya arada, yazıların etiketinde belli oluyo kii, bu okuduğunda bir kurgu gülmece öyküydü ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ehuehue, şimdi hatırlayınca komik tabi :) Anladım şimdi deep ama yazıda etiket göremedim ben ondan galiba :)

   Sil
 2. Al benden de o kadar. Hain domdom bakkal! :P

  YanıtlaSil
 3. Biz o terbiyeler-le büyüdük işte, bana "Lan" kelimesi ne büyük küfür gelirdi.. :)Şimdi ise söylemeyen yok.
  Üstelik birisi birine kimdi hatırlayamıyorum. "Keyif yap" sen falan gibi bir şey demişti de..Adam yaşlı biriydi. "Keyif eşekte olur" sen ne demek istiyorsun diye kavga etmişti. Keşke o devirde kalsa mıydık ne..:) Tabi senin çocukluk için kötü travma olmuş Zaten sor bulunur oyuncak o dönemde, balonu ise yılda belki bir iki kez elimize alıp oynayabiliyorduk zaten... Ama anısı güzel:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, "Keyif eşekte olur" lafını ben de hatırlıyorum. Ayrıca ilkokulda sınıf arkadaşına lan, ulan demek öğretmene şikayet demekti :) Elbette o saygıyı, sevgiyi özlüyor insan ama bir çocuğa da bu kadar eziyet edilmez ki :) Oyuncak konusuna gelince katılıyorum sana o balonlar ne kıymetliydi bizim için. Ağzı açılan herkes şimdiki çocuklar çok şanslı diyor ama ben buna katılmıyorum. Bence biz daha şanslıydık. Bu şekilde kadir kıymet bilmeyi öğrendik. Şimdiki çocukları bilgisayar büyütüyor, inanılmaz bir kayıp!

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)