28 Kasım 2014

Evlilik Aşkı Öldürmesin : Men Dakka Dukka!


Herkese kocaman merhabaaaaa,

İlişkimizin 12. yılını, evliliğimizin ise 1,5. yılını doldurmak üzereyiz. Tü tü tü tü maaşallah ;) Artık az buçuk evlilik ve ilişkiler konusunda tatava yapma hakkım var sanırım :)

Her evliliğin dinamiği farklıdır, bir evlilikte işe yarayan formül diğerinde yaramayabilir.
Hastalık değil nihayetinde ilaç alasın da işe yarasın. Kısacası herkesin evliliği kendine :)  Ancak genel geçer bir düşünce var ki o da "Evlilik aşkı öldürüyor." Ferda Anıl Yarkın' ın böyle bir parçası bile var, "Evlilik aşkı öldürüyor güzelim, ay ay ay ayyyy!"

İyi de neden öldürsün? Bir imzayla mı değişiyor her şey veya aynı eve girmekle mi? Neden, niçin, niye niyeeeee!!!!

İlişkiler başından sonuna kımıl kımıl, ateşli, tutkulu şahane olmaz tabi. Gel gitli olur, uzaklaşıp yakınlaştığınız zamanlar olur. Atarlanırsınız, nazlanırsınız, oflarsınız, puflarsınız, köpek olursunuz ne bileyim bir dünya evresi var bunun. Özellikle evlilik hazırlığı ve evliliğin ilk yılı pek çok merci tarafından ilişkinin geçtiği en büyük sınav olarak görülür ki bana göre de öyle. Her şey bir yana önemli olan ilişki boyunca eşinize duyduğunuz güven ve saygının zedelenmemesidir. Diğer yaraların illa ki bir merhemi bulunur. Yani umarım :D

Peki neden böyle bir başlık açtım? Elimden geldiğince, dilim döndüğünce basit ama evliliği çıkmaza sokabilecek konulardan bahsedeceğim. 

Bugünkü konumuz evliliğin iki oyuncusu için de geçerlidir. Ve konumuz aileler, ah o aileler :)

Senelerce eş adayınızla güldünüz, eğlendiniz, kavga ettiniz ve nihayetinde evlenme evresine geldiniz. Başta evcilik oynamak gibi geldi belki ama iş pratikte o kadar kolay olmayabilir. Yıllarca belki anne babanızla bile tam randımanlı anlaşamamışken evlilikle bu yaşınıza kadar görmediğiniz iki insana anne baba demeniz, kendi anne babanız gibi davranmanız, nazik olmanız ve kırmamanız beklenir. Kolay mıdır peki ,elbette hayır. Hele eşinizin anne babası sizi kendi çocukları gibi sevmeyip, o sıcaklığı size hissettiremediyse; kayınvalideniz size laf sokmak için can atıyorsa hiiiç kolay değil. Ama nihayetinde bu durum evliliğinizi ve eşinizle ilişkinizi etkiliyor olacak. Peki bu çıkmazdan nasıl kurtulabilir ilişki?

Elbetteki eşinizin anne babasına kendi anne babanıza gösterdiğiniz sevgiyi ve samimiyeti tam anlamıyla gösteremiyor olacaksınız, bundan daha doğal bir durum yok. Önemli olan saygılı olmanız. Bu her zaman size artı puan kazandıracak ve sizi pişman etmeyecek bir davranıştır. Eşinizin anne ve babasının müdahalelerini saygı çerçevesini aşmadığı ve özgürlüğünüzü kısıtlamadığı sürece çok da sorgulamayın. He deyin geçin :) Ne bileyim kayın valideniz saçlarınızı sarıya boyamanızı teklif ediyorsa kibarca bu halinizi sevdiğinizi söyleyin, kadın senelerce sarışın gelin istemiş, naapsın :) Veya kayınpederiniz eşinize iyi bakmadığınızı ima ediyorsa üstünde durmayın. Senelerce gözünden sakındığı ve hala biricik bebeği kızı onun için. Başka bir adamın varlığını çabucak kabullenmesini beklemeyin. Ve asla pişman olacağınız fevri davranışlarda bulunmayın, haklıyken haksız duruma düşmeyin. Unutmayın siz de günün birinde birer kayınvalide/kayınpeder olacaksınız ve şimdi onların istediği gibi sadece çocuklarınız için en iyisini isteyeceksiniz.Tabi konular her zaman bu kadar içinden kolay çıkılabilir olmuyor. Bu gibi durumlarda da eşlerin ailelerinin etkisinde kalmamaları, laf taşımamaları ve bir aile olduklarını unutmamaları gerekir.

Bazen çiftlerden biri karşı tarafa elinden geldiğince iyi davranırken diğeri inatla çıkıntılık yapabiliyor. Unutmayın eşiniz bu tempoyu yakalayabilmişse siz de yakalayabilirsiniz. İnatla eşinizin ailesine yeterli ilgi ve saygıyı göstermezseniz eşiniz de bir noktadan sonra pes edip, sizin ailenize aynı şekilde davranmaya başlayabilir. Unutmayın ki insanoğlu "Men dakka dukka!" diyebilen bir varlıktır.

Aşkınızın daim olması dileğimle...

20 yorum:

 1. Bence evlilikteki en kilti noktalardan biri...çoğu evlilik aileler yüzünden bitiyor :(

  YanıtlaSil
 2. Ailelerden çok anneler ve kız kardeşler varsa hele bunlar biraz kibirli ise durum fena...

  YanıtlaSil
 3. hehe komikti yaaaa, işte bizim türk işi aileler di miiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, hepsi sorun çıkarmıyor ama çoğunluk müdahaleci...

   Sil
 4. Bir arkadaşım söylemişti, evlilikte en önemli şeylerden biri aileleri idare etmektir diye. Eşinin ailesi her şeye karışıyor ama eşi hiç müdahale etmiyordu. Ama aynı şeyi arkadaşımın ailesi yaptığında ailesini idare etmemekle suçluyordu. Evlilikleri zora girip danışmana gittiklerinde danışman herkesin kendi ailesini idare etmesini söylemişti. aile mevzusu çok derin ve önemli bir mevzu evliliklerde maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet herkesin kendi ailesini idare etmesi gerekiyor aksi halde kötü olan ses çıkaran, terbiyesizlik yapan gelin veya damat gibi algılaniyor. Arkadaşın ve eşi bu konuya dikkat ederek problemlerini çözebildi mi peki?

   Sil
 5. bu yazını bloguma koydum kiii :)

  YanıtlaSil
 6. Ay benim bi arkadaşımın da eşiyle arası tam da bu sebepten açıldı baya çok üzücü :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoğu çift bu durumu yaşıyor aslında. Arkadaşın ve eşi bu problemi olumlu yönde çözmüşlerdir umarım.

   Sil
  2. Hayır :( inşallah düzelir

   Sil
  3. Evlilik terapisini denediler mi hic, kendileri bu durumu çözemiyorsa faydası olabilir bence.

   Sil
  4. Denemediler söylerim ama kız kaynanasıyla görüşmek istemiyo artık. Kocasıyla arasının bozulma sebebi kaynanası. Ay çok zor bu işler ya geriliyorum ben bilee :)

   Sil
  5. Görüşmemek çözüm mü bilemiyorum ama bu şekilde bir karar almışsa ortada ciddi bir problem var demektir. Arkadaşının eşinin tavrı ve konunun detaylarını bilmiyorum ancak bir çıkmazda oldukları kesin. Iyi bir evlilik terapisti onlara yardımcı olabilir ancak terapist seçerken iyi araştırmalarını öneriyorum. Tez zamanda çözülür umarim.

   Sil
 7. Maşallah evliliğinize :))
  Bu arada blogunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım ben de bloguma beklerim sevgiler :)
  makyajtavsiyem.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, Maşallah Maşallah :) Allah herkesin yuvasını korusun inşallah. Takip için teşekkür ederim. Ben de ışınlanıyorum şimdi blogunuza ;)

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. ehuehue, ben de ilk gördüğümde bayılmıştım.

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)