10 Ekim 2014

Dracula : Başlangıç


Yapım : 2014 - ABD

Yönetmen : Gary Shore

Orijinal Adı: Dracula : Untold

Oyuncular: Luke Evans (Vlad), Sarah Gadon (Mirena), Dominic Cooper (Fatih Sultan Mehmet), Charles Dance (Master Vampir)

IMDb Puanı: 6,1

Filmin Konusu


15. yy' da Transilvanya toprakları III. Vlad ve eşi Mirena’ nın yönetimi altındadır. Ülkelerini gitgide büyüyen Osmanlı tehdidine karşı ezdirmeden, barış içerisinde yönetmek isterken beklenmedik bir tehdit ile karşılaşacaklardır. Zira Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet, Eflak’ tan Vlad’ in oğlu Ingeras’ ın da aralarında olduğu 1000 erkek çocuğun alınarak Osmanlı ordusunda asker olarak yetiştirilmesini ister. Vlad hayati bir karar aşamasına gelir. Ya oğlunu ve halkını sultana verecektir veya Türkleri yenmek için bir canavardan destek alarak, ruhunu şeytana satacaktır. Broken Tooth dağında pazarlık yaptığı şeytan ona hiçbir insanoğlunda olmayan bir gücü bahşedecektir ama o günden sonra Vlad' in insan kanına olan susuzluğu doymak bilmeyecektir.

Dracula filminin fragmanını sinemada başka bir film izlerken gördük eşimle. Fragmanı bizi oldukça etkiledi ve filme gitmeye karar verdik.

Film nasıl mı? Bence vasat. Fragmanı oldukça iyi olduğundan beklentimiz yüksekti belki ama daha iyi olabildi be kardeşim!

Gelelim detay yorumlarıma. Bundan sonrası filmi henüz izlememiş okuyucular için sinir bozucu olabilir. Önceden belirteyim.

Vlad' in Broken Tooth' daki Master Vampir ile karşılaştığı sahne en beğendiğim sahneydi sanırım. Master Vampir kim mi? Game Of Thrones' tan tanıdığımız karizmatik amcamız Tywin Lannister. Bir Game Of Thrones sever olarak bu sahneyi sevmeme şaşmamalı sanırım.
Master Vampir Vlad' i, vampire dönüştükten sonra 3 gün kan içmezse bu lanetten kurtulacağı yönünde bilgilendirir ama "O kanı paşa paşa içeceksin köpek dölü!" şeklinde de dalga geçer. Vlad kendinden oldukça emin, halkını 3 gün içinde kurtaracak, kan içmeyecek ve Master Vampir' i alt edecektir. Buraya kadar her şey iyi hoş da Vlad' in 3 günü boşa harcamasına ne demeli? Sen o kadar güçlüsün, aslansın, kaplansın madem ne oturup da Fatih' in kapına gelmesini bekliyorsun. 3 günün var ve sen yaya yaya savaşıyorsun. Git yerle bir et her şeyi. Sonra kıç büyüt! Senaryonun temelinin oturduğu bu kısım bana çok saçma geldi.

Filmin sonunda Vlad' in Fatih ile bire bir kaldıkları sahne çok özensiz çekilmişti. Daha iyi bir karşılaşma olabilirdi. Bu sahneyi de pek beğenmedim.


Haberlere yansıyan bir konu da var ki bir grup Osmanlı torunu filmde Vlad, Fatih' i öldürüyor diye filmi yuhlamış. Fatih' in bu şekilde ölmediğini biliyoruz arkadaşlar endişelenmenize, yiğitlik yapmanıza gerek yok. Sakin olun! Bu sadece bir film, hayal ürünü yani. İzleyin efendi efendi kalkın gidin. Olayı küfür gibi algılamak gereksiz bana göre. Anlam veremediğim trajikomik bir olaydı, bahsetmeden edemedim. Bilmem bana hak verir misiniz?
Sonuç olarak filme gidilmeli mi, bence çok da elzem değil. Görmeseniz de olur.
İyi seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)