5 Eylül 2014

Yutma Fobisi Vol.2 : Psikolog Arayışı

Yazının devamı gelecek demiştim, birilerine faydalı olabilmek umuduyla devam ediyorum.

İlk postumda psikoloğumun adını henüz vermeyeceğim demiştim çünkü yeni başlıyoruz sürece ve ilerleme gördükten sonra tavsiye amaçlı isim vermemin daha doğru olacağına inanıyorum. 

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu postumda psikolog arayışımı anlatacağım. Psikolog arayışı ve seçme önemli bir adım çünkü.

Psikologa gitmeye karar verdikten sonra yaklaşık 3 hafta psikolog aradım. İnternetteki tüm tavsiye sitelerini dolaştım. Çevreme, bana önerebilecekleri bir psikolog olup olmadığını sordum. Sonra bir arkadaşımın tavsiyesiyle Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’ ni arayıp sorunumu anlattım. Görüştüğüm yetkili kişi ise Bilgi Üniversitesi danışan başvurularının Eylül sonu gibi alındığını ve görüşmelerin Ekim başında başladığını söyledi. Seans ücreti ise 80 TL’ ymiş. Ben de ekimi bekleyemeyeceğimi ve dışarıdan birine yönlendirip yönlendiremeyeceklerini sordum. Oturduğum semti ve her seans için ödeyebileceğim maksimum  tutarı öğrenip bana uygun olabilecek 4 psikolog önerdiler. Bu psikologların her biriyle telefonda görüştüm, problemi anlattım. Bir kısmı benim problemime bakmadıklarını veya boş seanslarının olmadığını söyleyip beni başka kişilere yönlendirdi. Bilgi Üniversitesi’ nden yola çıkarak 8-9 psikologla konuştum. Bu psikologların biriyle görüşmeye gittim ama bu görüşmeden “Evet sanırım bu psikologla ilerleyebileceğim” diye çıkmadım maalesef. İçime sinmeyen bir şeyler vardı ve psikolog olayını aceleye getiremezdim. Biraz daha araştırmaya karar verdim. Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


Bilgi Üniversitesi’ nden elle tutulur bir sonuç alamayınca Türk Psikologlar Derneği’ ni aradım. Orada konuştuğum kadın bana Mecidiyeköy’ de bir psikoloğun adını verdi. Bu ismi araştırdım oldukça iyi yorumlar vardı ancak bu yorumların %80’ i cinsel problemlerle ilgiliydi. Ama yine de şu ana kadar araştırdıklarımdan en umut vadedeni bu olduğu için bir kenara not ettim bir yandan da başka isimler araştırmaya devam ettim. Türk Psikologlar Derneği ile ilgili detaylı bilgiye de aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


Sonra bir gün işyerinde konuşurken bir arkadaşımın kardeşinin psikolog olduğunu öğrendim. Bu kızcağız yeni mezun olduğundan kendimi ona emanet edemezdim. Konuyu anlattım ve bana önerebileceği bir isim olup olmadığını sordum. O da sağolsun hocasıyla konuştu ve bana 3 isim verdi. Psikolog araştırırken de Klinik Psikolog olup olmamasına dikkat etmemi ve Bilişsel Davranışçı Terapi kullanmasının önemli olduğunu söyledi. Haydaaaa neydi ki bunlar, ben şimdiye kadar tavsiye var mı yok mu diye araştırmıştım psikologları :S Neyse efendim bu 3 ismi araştırdım, 3' ü de ilk araştırmamdan artı puan aldılar benden. Sonrasında aradım hepsini. 3’ ü de klinik psikolog. Konuştuklarımdan biri Bilişsel Davranışçı Terapi kullandığını söyledi. Bir diğeri ise korku/kaygı bozukluklarında EMDR yöntemi oldukça etkili oluyor ve ben de EMDR uzmanıyım dedi. "Peki Bilişsel Davranışçı Terapi? Ona ne olacak?" dediğimde ise aslında ikisini de kullanacağız, durumunuza göre ben ağırlıklarını değiştireceğim. EMDR’ yi bir araştırın isterseniz dedi. Ben de teşekkür edip kapattım.

Anlaşılan o ki benim bu Bilişsel Davranışçı terapi ve EMDR’ yi araştırmam gerekiyordu. Araştırdım okudum ettim derken sizi de öğrendiğim kadarıyla kısaca bilgilendireyim istedim.

Bilişsel Davranışçı Terapi: Bu terapi yöntemi ruhsal rahatsızlıkları açıklarken ve nedenlerini araştırırken psikiyatri biliminin verilerine dayanır. Bu rahatsızlıkların çözümünde kullandığı sözel ve davranışsal yöntemler de aynı şekilde bu bilimsel ilkelere ve öğrenme kuramlarına dayalıdır. Ortaya konulan bu tedavi yönteminin etkinliği bilimsel olarak sınanmış ve yüzlerce klinik araştırmayla bir çok ruhsal rahatsızlıkta etkili olduğu gösterilmiştir.
EMDR: Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır. EMDR psikolojik travmanın yarattığı duygusal kilitlenmişliği açar ve kişinin doğal iyileştirici kaynaklarının harekete geçmesine izin verir. Böylece beyinde hapsolmuş/kilitli kalmış travmatik yaşantının işlenmesini sağlar.
Psikolog sorunumu nasıl düzeltebilir ki diye düşününce karşıma geçip “Hadi en küçük haptan başlıyoruz, hoop içiyoruz” şeklinde denemeyle çözmeye çalışır diye korkuyordum. Bilişsel davranışçı terapi ve EMDR yi duyduktan sonra bir nebze olsun rahatladım.
Bilişsel davranışçı terapi daha geleneksel bir yöntem olduğundan bu yöntemin tedaviye dahil olmasını istiyordum ama EMDR de kulağa işe yarar bir tedavi gibi geliyordu. Bu sebeple ikisini bir arada kullanacağını söyleyen Klinik psikologda karar kıldım.
Yaşadığım bu psikolog seçme sürecinde sizlere de tavsiyem psikolog ismini aldıktan sonra hemen randevu alıp gitmemeniz. Önce bir  araştırın, edinebildiğiniz kadar bilgi edinin. Telefonda görüşüp bir fikir elde etmeye çalışın. Sizi tedavi etmek için nasıl yöntemler kullanacağını kısaca öğrenmeye çalışın. Bütün bu incelemeler sonrasında içinize sinerse randevu alın. Bunun yanında psikoloğun size, kolay ulaşabileceğiniz mesafede olması önemli. Mesela ben İstanbul Avrupa yakasında oturuyorum. Anadolu yakasında bir psikolog tercih etsem bir süre sonra yol gözümde büyüyecek ve terapilere isteksiz devam edecektim veya gitmemeyi tercih edecektim. Ulaşabileceğiniz mesafeden kastım bu aslında. Seans ücreti de bir diğer önemli konu. Bütçenizi gözden geçirip maksimum sınırınızı belirleyin ve bu kriteri de göz önünde bulundurarak psikolog arayın. Bütçenizi aşacak bir psikoloğa gitmeye başlasanız bile bir süre sonra tedavi ücreti sizi zorlayacağından tedaviyi bırakma veya maddi olarak strese girme ihtimaliniz yüksek.
Ben zor da olsa bir psikologda karar kıldım ve randevumu aldım. Hakkımda hayırlısı artık ;)

5 yorum:

 1. Cok cok gecmis olsun, insallah halolur canim, iyi düsün iyi olsun, yine yaz mutlaka sonuclar neler oldu! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim inşallah. Bir aksilik olmazsa süreci yazmak istiyorum, buradan takip edebilirsiniz.

   Sil
 2. çok geçmiş olsun. Sonuç hakkında bilgilendir ok ? :)
  Enteresan şeyler öğrencem,kokusunu alıyorum <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun dileğiniz icin tesekkurler.

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)