17 Eylül 2014

İstanbul’ da Düğün Dış Mekan Fotoğraf Çekimi Yapılabilecek Yerler

Bu konuyu daha erken yazabilmek isterdim zira evliliğimin 1. yılı çoktan doldu bile. Geç olsun güç olmasın diye yazmaya koyuldum. Bu bilgiler benim 2013 senesindeki araştırmalarım sonucunda elde ettiğim bilgiler. Daha güncel bilgilere aklınıza yatan mekanları arayarak ulaşabilirsiniz.

Çırağan Sarayı
Pek çok gelinin hayallerini süsleyen bu mekanı aradım. Hani parası neyse veririz gibisine :) Görüştüğüm beyefendi dış mekan çekimine izin verebilmeleri için düğünün Çırağan Sarayı’ nda yapılması gerektiğini söyledi. Eskiden otelde 1 gece kalan çiftlere de çekim için izin verdiklerini artık bu uygulamayı kaldırdıklarını belirtti. Peki dedim, düğün kaç para, söyle hemen göndereyim. Nasıl içişiiim, nasıl içmişiiiim :)
Kuzguncuk
Güzelim sokakları, rengarenk evleriyle Kuzguncuk fotoğraf çekimi için oldukça ideal bir mekan bence. Düğün fotoğraflarım sadece yeşillikten ibaret olmasın, renkli olsun istiyorsanız Kuzguncuk sokaklarına bir göz atmanızı tavsiye ederim. Deniz’ e yakın olması nedeniyle sahilde boğaz manzaralı düğün fotoğrafları da çektirebilirsiniz. Üstelik tüm sokaklar, evler bedava :)Fethi Paşa Korusu
Bu koruda da güzel fotoğraf kareleri yakalanabilir. Fotoğraf çekimi için mekan ücreti yok ancak tesis binası önünde fotoğraf çekimine izin vermiyorlar.Emirgan Korusu
Emirgan Korusu’ nda da fotoğraf çekimi ücretsiz ama çok yeşil, yemyeşil. Her yer yeşil. Düğün fotoğraflarınız sadece yeşil ağırlıklı olsun istemiyorsanız Emirgan korusuna yakın bir mekan daha belirleyip 2 farklı yerde fotoğraf çekimi yaptırmalısınız bana göre.
Dolmabahçe Sarayı
Düğün fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Hiç mi verilmiyor? Evet hiç, bir yerlerde dayın amcan yoksa ısrar etme :)

Küçüksu Kasrı
Bu kasrı görmedim hiç ama fotoğraflarından güzel görünüyor. Saatlik çekim ücreti ise 500 TL. Evet evet yanlış duymadın :D

Ihlamur Kasrı
Ihlamur Kasrı' nda da fotoğraf çekimi Küçüksu Kasrı gibi 500 TL cik!Atatürk Arboretumu
Belgrad ormanının güneydoğusunda yer alan bu şahane mekanda çok güzel çekimler yapılabilir. 2 saatlik fotoğraf çekimi için 295 TL ödemek şartıyla tabi.
Beylerbeyi Sarayı
Düğün fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

Yıldız Parkı
Bu park fotoğraf çekimleri için oldukça sık kullanılan bir mekan. Adım başı bir gelin-damada rastlayabilirsiniz. Güzel kareler yakalanabilir. Fotoğraf çekimi ücretsiz, sadece otopark için 5 TL vermeniz gerekiyor.

Fenerbahçe Parkı
Eğer yeşil alan ve kafeleri kullanırsanız  100 TL+KDV ücret isteniyor sadece yürüyüş yollarında ve sahil bölgesinde çekim yaparsanız sizden bu konuda bir ücret talep edilmiyor.

Boğaziçi Üniversitesi
Fotoğraf çekimi için oldukça güzel bir mekan. Biliyorsunuz davetiyemiz için fotoğraf çekimimizi burada yapmıştık. Fotoğraf çekimi için aradığımda artık çekime izin verilmediğini söylediler. Kampüste gelin ve damadın dolaşmasını ve böyle bir çekim yapılmasını, yönetim kurulu üniversitenin imajına yakıştırmadığından böyle bir karar almışlar. Fikirleri şu an değişti mi bilmiyorum. Arayıp bir şansınızı deneyebilirsiniz belki ;)

Hidiv Kasrı
Fotoğraf çekimi için oldukça güzel bir yer hem yeşil mekanlar var hem de denizi yukarıdan gören bir alanı var. Üstelik fotoğraf çekimi ücretsiz! 

Bu saydıklarım dışında da fotoğraf çekimi yapabileceğiniz pek çok mekan var. Güzel İstanbul’ un taşı toprağı fotoğraf stüdyosu :) Galata Kulesi, Gülhane Parkı, İstiklal Caddesi, Ortaköy Meydanı, Rumeli Feneri, Büyükada bunların bir kaçı.

Peki biz fotoğraf çekimi için nereleri düşündük? Tek mekanda çekim yapmak istemiyorduk bu sebeple birbirine yakın, trafik çilesi çekmeyeceğimiz 2 güzel mekan bulmamız gerekiyordu. İlk mekanımız sokaklarına evlerine hayran kaldığımız Kuzguncuk. Çekim öncesinde gidip sokakları gezdik, nerelerde fotoğraf çekebiliriz diye bakındık. Mekanı hiç tanımadan gitmek zaman kaybetmenize neden olur. Malum fotoğrafçılarla saat bazında anlaşıyoruz. Bu nedenle çekim yapacağınız mekanı önceden görmenizi tavsiye ediyorum. Daha sonra Kuzguncuk’ a çok yakın olan Fethi Paşa Korusu’ na gidip gezdik. Burası da güzel bir mekan ve çekim yapılabilirdi. Sonrasında ise Fethi Paşa Korusuna alternatif olan Beykoz Tema Park’ a gittik ve burayı daha çok beğendik. Mekanlar belirlendi Kuzguncuk ve sonrasında Beykoz Tema Park ancak çekim yapacağımız günün bir gün öncesinde Tema Park’ ın kapandığı bilgisini aldık. Güler misin ağlar mısın? Fotoğrafçımızın önerisiyle ikinci mekanımızı belirledik ve Hidiv Kasrı’ na gittik. İtiraf etmeliyim gidince Fethi Paşa Korusu' ndan daha güzel olduğunu gördüm ve rahat bir nefes aldım. Böylece fotoğraf çekimlerimizi tamamladık.

Henüz mekan belirlememiş/belirleyememiş çiftlere naçizane tavsiyem çekim yapacağınız mekanları gitmeden arayıp bilgi almanız, olabilir diye not aldıklarınızı gidip bizzat görmeniz. 2 farklı mekanda çekim yapmak süre sıkıntısı nedeniyle zor olabilir ancak yakın mekanlar belirlerseniz neden olmasın? 

Herkese dış mekan çekimlerinde bol şans diliyorum ;)

4 yorum:

 1. Eski Galata Köprüsü'nde de çekim yapılabiliyor. Büyükşehir Belediyesi'nden izin almak yeterli;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet orası da fotoğraf çekimi için çok güzel bir mekan ama Büyükşehir Belediyesi' nden izin alınması gerektiğini bilmiyordum :D

   Sil
 2. Öneriler için teşekkürler.Ancak kuzguncuğu listeden çıkarmak gerek sanırım.Bütün kapılarda gelin damat fotoğrafçı istemiyoruz.Fotoğraf çekilmesini istemiyoruz.Yasal haklarımızı kullanacağız gibi yazılar mevcut.Düşünenler varsa uyarmak ve halkımızın anlayışlılığını da bir kez daha göstermek istedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuzguncukla ilgili böyle bir durum olması çok üzücü çünkü fotoğraf çekimi için inanılmaz elverişli bir yerdi :(

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)