21 Eylül 2014

Bırak Dağınık Kalsın

Yatakta tek başımıza yattığımızda bile aslında yalnız değiliz. Sıradan bir yatakta bir buçuk milyon ev akarı yaşar. Bunlar görünmeyen ve insanların dökülen derileriyle beslenen küçük hayvanlardır. Onlarla birlikte yaşarken ödediğimiz bedel ağır olabilir. Akarlar sıklıkla deri değiştirir ve dışkı bırakırlar. Akarların atıklarının cildimize teması egzemaya, bunları solumak ise astıma sebep olabilir. Londra' daki Kingston Üniversitesi' nden Stephen Pretlove bu belayı defetmenin yollarını araştırdı. Yataklarda yaşayan canlıların sayısını öğrenmek için bir bilgisayar modeli oluşturdu. Ayrıca evin içine ölçüm aletleri yerleştirdi. İki sene boyunca yataktaki ve yatağın dışındaki sıcaklık derecelerini ölçtü. Araştırmacılar sonunda ev akarlarının zayıf noktasını keşfetti: Küçük canavarların hayatta kalmak için nemli havaya ihtiyacı vardı. Pretlove basit bir tavsiye veriyor: Sabah yatağınızı toplamayın. Toplanmamış bir yatakta nem, örtüyü ve şilteyi çok daha çabuk terk ediyor ve akarlar da kuruyarak ölüyor.

S. Pretlove. T. Oreszczyn, et al., "A steady state model of predicting hygrothermal conditions in beds in relation to house dust mite requirements" (Ev akarlarının gereksinimleri açısından yataklardaki higrotermal şartların öngörülmesi için bir kararlı hal modeli), Building Services Engineering Research & Technology 26(2005), s. 301-314.

Bırak Dağınık Kalsın
Rik Kuiper - Tonie Mudde

Biz çalışan kadınların en büyük problemlerinden biridir sanırım yatağın örtüsünü serip, yatağı düzeltmek hele de eşimiz bizden sonra yataktan çıkıyorsa. Müjde! En iyisini biz yapıyormuşuz :) İtiraf etmeliyim ki bir misafir gelene kadar veya hafta sonu evi toplayana kadar yatağımız karman çorman durur. Başta rahatsız ediyordu bu durum beni sonra kendime dert etmemeye çalıştım. Bu yazıyı okuduktan sonra da "Oh süpermiş" dedim ve sizlerle de paylaşmak istedim. Dert etmeyin, bırakın dağınık kalsın ;)


2 yorum:

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)