29 Ağustos 2014

Yüzme Kursu Vol.2 : Suyun Kaldırma Kuvvetini Buldum!

Merhabayın gençler ve genç kalanlar...
En son yazdığım postumun tarihine baktım da baya olmuş. Ben bloga daha fazla vakit ayıracağım dedikçe hayat "Hadi lan ordan!" diyerek maytap geçiyor benle. Bu sebeple iş arasında hazır fırsat bulmuşken yazayım istedim.

En son yüzme kursundan bahsetmiştim. Her ders sonrasında gelişmeleri yazacaktım ama kısmet olmadı. Ben de özet geçeyim istedim. 2. derste hoca "Mes bırakıyorum seni, kenara kadar ittir kendini" deyince ben "Hoca yapma etme, ayağına sıkarım!" demeye çalışırken ağzım açık bir halde suya daldım. Arka arkaya 2 defa su yuttum, baktılar ben gidiyorum çıkardılar ama bende nefes kalmadı. En son "Nefes alamıyorum!" diye çığlığı bastığımı hatırlıyorum. 15 dakika boyunca nefes almakta zorlandım. Bu sıra hocaya bir bakış fırlatmışım, hala dalga geçiyor benimle beni öldüreceksin sandım diye :)Ders süresi ortalama 1 saat. Hoca dersi bitirdikten sonra biz sevdicekle çalışıyorduk daha doğrusu beni çalıştırıyordu diyeyim. Ben boğulsam o beni çıkarabilir ama ben onu çıkaramam bu sebeple ders sonrası çalışmalar daha çok bana yaradı. 

Derken derken 2. ayımızı da doldurmak üzereyiz ve artık suyun kaldırma kuvvetini keşfettim :) Düzenli nefes almayı hala beceremiyorum. Balon balığı gibi nefesimi tutup, yanakları şişirip gidebildiğim yere kadar gidiyorum, sonra hoop kenara atıyorum kendimi. Nefes olayını da çözebilirsem oldu bu iş :)

Eşim benden daha güvensizdi suya karşı, o da baya iyi durumda şimdi. İkimizin de tek sorunu nefes.

Kursta 2. ayımız dolmak üzere olduğundan konuyla ilgili biraz yorum yapabilirim sanırım artık.

İlk sözüm yüzme bilmeyen ve cesaret edemeyenlere, "Ay ben korkarıııım" diyenlere. Evet korkuyorsun başta ama yüzmeyi öğrendikten sonra bunca sene böyle güzel bir yetenekten kendini mahrum ettiğin için kendine kızıyorsun. Öyle güzel öyle rahatlatıcı bir spor ki! Ben pek spor yapmaya vakit bulamıyordum, yüzme öğrenme bahanesiyle şimdi haftada 2 gün spor yapıyorum ve stresi inanılmaz derecede azaltan bir şey.

Bilgi Üniversitesi' nin havuzuyla ilgili ilk yazımda da yorumda bulunmuştum, tekrar söyleyeyim pek çok yere göre oldukça temiz, havuzu 5 kulvarlı. Bence yakınlardaysanız denenebilir. Haftada 2 ders olmak üzere ayda 8 ders alıyorsunuz ve 1 aylık ücret 130 TL.

Yüzme hocamızla ilgli yorum yapmak gerekirse daha önce gittiğim kurstaki hocayla kıyasladığımda dağlar kadar fark var. Bütün önyargımıza rağmen sabırla ilgileniyor herkesle. Arada laz damarı tutuyor, çenesi düşüyor ama öğretme konusunda oldukça başarılı. Araştırmak isterseniz hocanın ismi Emre Seven. Çocuğunuz için düşünürseniz de 4 yaşındaki çocuklara bile yüzme dersi veriyor, bunu da belirteyim.

Yüzme dersi, hoca veya Bilgi Üniversitesi havuzuyla ilgili sorularınız olursa seve seve cevaplarım, yorum kısmına yazmanız yeterli ;)

Herkese şahane bir hafta sonu diliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)