11 Nisan 2014

Düğün Davetiyemiz

Davetiye konusunda daha önce Film Afişi Davetiye ve Cıvıl Cıvıl Davetiyeler adında 2 post yapmıştım. Bu postu okumadan önce onlara da göz atmak istersiniz belki diye ufak bir hatırlatma yapmak istedim ;)

Hatırlatmamı yaptıktan sonra postuma dönecek olursam;
Evlilik hazırlığı yaptığım dönemde ve sonrasında kiminle konuştuysam hepsi "Ya bence davetiye çok da önemli değil, kimse sallamıyor zaten." ana fikirli cümleler kurdu. Kimse sallamıyor da sen de mi sallamıyorsun kendi davetiyeni be kardeşim? Herkesin fikrine saygı duyuyorum elbette ama ben davetiye konusunu sallamaktan yana değildim, eşim de öyle. Gidip bir davetiyeciden herkeste olabilecek bir davetiye seçmek yerine bize özel, hem bize hem sevdiklerimize hatıra kalabilecek bir davetiyemiz olsun istedik. Evet biliyorum çoğu kişi sallamayacak, evet düğünden sonra pek çoğu çöpü boylayacak ama yine biliyorum ki yıllar sonra davetiyemize baktıkça mutlu olacağım ve yine eminim ki sevdiğim insanların evinin bir köşesinde göreceğim ben o davetiyeyi :)

Bu fikirle yola çıkarak nette gezinirken görüp beğendiğim davetiyeleri sakladım bolca. Aşağıda beğendiğim davetiye örneklerinin bir kaçını görebilirsiniz.Davetiyemizi hazırlamak için ilk adım fotoğraf çektirmekti. Mekanın üzerinde çok fazla düşünmeden Boğaziçi Üniversitesi' nin kampüsünü seçtik. Kampüsü bilmeyen yoktur sanırım. Şahane binalar bile fotoğraf çekimi için yeterli olabilirdi :)

Fotoğrafımızı çekecek kurban elbette kardeşim. Yolda giderken kardeşimin arkadaşını, Erkan' ı da kapıyoruz ve kampüsün yolunu tutuyoruz. 2 ayrı makineyle fotoğraflarımız çekilecek, ouvv çok heyecanlı ;)

Fotoğraf çekerken davetiyenin yazılarını yazabileceğimiz boşluklar yaratmaya çalıştık mümkün olduğunca. Boğazı arkamıza alıp gökyüzünden boşluk yarattık, merdivenlerde otururken merdiven basamaklarından. Çimde oturduk-uzandık-yuvarlandık :) Bu sırada Erkan bizim kadar eğlenmedi tabi, bir ağacın üstünde fotoğraf çekmeye çalışıyordu çünkü :) Sonra Boğaziçi' nin o güzelim binalarını arkamıza aldık. Duvarlar da yazı yazabilmemiz için boşluk yaratacaktı.

Bu şekilde belli bir konsepte bağlı kalmadan uygun olabilecek tüm pozları çektik. Sonrasında fotoğraf beğenme ve tasarıma karar verme aşaması başladı. Bu kısım biraz sancılı oldu ama çok da iyi oldu çok da güzel oldu taam mı:)

Sonuç olarak karar verdiğimiz tasarım için en son görselde ki eşine kalp üfleyen kız fotosundan ilham aldık. Boğaziçi' nin o güzelim binalarının birinde yan yana iki pencerede oturduğumuz bir fotoğraf vardı. Ben kalp üfler gibi yapmıştım, eşim de "bu kız bana mı yazıyo yea" tarzında bir poz vermişti :) Fotoğraf seçildi, şimdi tasarım için Erkan' ın sihirli ellerine ihtiyacımız vardı. Erkan konusuna daha aşağıda değineceğim, az sabır ;)

Benim sözde kalp üflediğim yere küçüklü büyüklü kırmızı kalpler yerleştirdik. Oturduğumuz camın üst tarafında kalan kısma kocaman bir Evleniyoruz yazdık. Pencerenin aşağısında kalan ikimizin ortasındaki boşluğa da "Dünyanın en anlamlı Evet' ini duymak için" yazdık. Bu yazının altına da yer, tarih bilgilerini ekledik.

Davetiye hazırlarken yaşanan "Davetiye iki kişiliktir" veya "Çocukları getirmeyin döverim :)" yazsak mı yazmasak mı gel-gitlerini biz de yaşadık. Davetiye iki kişiliktir yazısını yazmayı düşünmedik çünkü iki tarafta da kalabalık aileler mevcuttu, bu bizce ayıp kaçacaktı. Çocuk mevzusuna gelince, düğünümüzün yapılacağı mekanda havuz vardı ve çocukların ordan oraya koşuşturduğu bir durumda kaza yaşanabilirdi. Böyle bir riski almak istemedik. Bir diğeri de, evet düğün videosunu izlerken oradan oraya koşturan çocuklar çok göz önünde olsun istemedik. Evet ileride benim de çocuğum olacak, bana böyle bir davetiye gelse ben de bozulacağım belki. Tamam bunların hepsini biliyorum, üstüme gelmeyin :) Ama nihayetinde düğün bizim düğünümüzdü ve nasıl olmasını istiyorsak öyle olmalıydı. Bu sebeple azıcık daha şirin görünür belki diye "Miniklere iyi uykular dileriz" yazdırdık. 

Annem davetiyeyi dağıtırken komşuların pek çoğu, "Ben gelemem belki, burada çocukları getirmeyin yazıyor, kızımı-oğlumu bırakacağım kimse yok ki " demiş, annem de durur mu "Siz onlara bakmayın canım, gelin hep beraber ne olacak" diye bizi ezip geçmiş. Tam bir tontiş ya :) Muhtemelen eşimin ailesinin tarafında da benzer muhabbetler olmuştur. Annelerin ezici gücünü de dikkate alarak bir de palyaço ayarladık. Düğün başlamadan gelen çocukların çoğu palyaçoyla beraber başka bir salona oynaya zıplaya gitti ve kazasız belasız bir düğün oldu çok şükür :)

Hazırlanan davetiyeyi nasıl mı bastırdık? Beşiktaş' ta Zeki Copy var bildin mi :) İşte orada bastırdık. Gidip en ucuz davetiyeyi seçmiş olsaydık bile daha fazla para verecektik onu belirteyim çünkü bu şekilde çok çok daha uyguna mal oldu davetiyeler. Davetiyemizin 80x120  boyutunda bir de posterini sert kartona bastırdık, onu da salonun girişine astırdık. Bu da oldukça beğenildi. 500 adet davetiye, 500 adet zarf ve poster için toplam 345 TL ödedik, gördüğünüz gibi oldukça uygun. Düğünden sonra ise etraftan "Biz de sizinki gibi bir davetiye istiyoruz" cümlelerini duymak ise paha biçilemez ;)

Bizim davetiye maceramız böyle, şunu da itiraf etmeliyim ki düğün hazırlıkları esnasında en eğlendiğim adımlardan biriydi davetiye ile ilgilenmek. Şimdi de bakıp bakıp mutlu oluyorum, var bende bi arıza du bakalım :)

Gelelim sizlere yukarıda bahsettiğim arkadaşımız Erkan' a. Erkan' ı tanıdım tanıyalı fotoğrafçılıkla uğraşıyor. Davetiyemiz için çektiği fotoğraflar, çekim esnasındaki profesyonelliği, pek çok şeyi daha biz düşünmeden düşünmesi ve fotoğraflar üzerinde yaptığı düzenlemeler -arkadaşım diye söylemiyorum- oldukça başarılı. Benim gibi bir cadıyı bile memnun etmeyi başardı o kadar söyleyeyim size. Biz düğün fotoğraflarımızı çektirdiğimiz sıra onlar da kendi işlerini kurmaya hazırlanıyorlardı, bu yüzden üzülerek söylemeliyim ki düğün dış mekan çekimlerimizde birlikte çalışamadık ama sizlere gözü kapalı önerebilirim. Siz de Erkan ve Biri Bizi Çeksin ekibiyle çalışmak isterseniz hemen  Biri Bizi Çeksin sayfasına ışınlanabilirsiniz ;)

Herkese güzel bir hafta sonu diliyorum...

Bu arada takipçilerime özel hediyelerime katılım devam ediyor. Katılmak için tık tık.

4 yorum:

 1. Deneyimlerini ne güzel aktarmışsın :) Mutluluklar canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim canım, teşekkürler İnşallah ;)

   Sil
 2. çok güzel deneyimler şu aralar fotoğraflı davetiyeler yine gündemde

  YanıtlaSil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)