19 Mart 2014

Evlilik Hazırlıkları: Enza Home

Ülkemizin hali malumken açıkçası içimden pek yazmak gelmiyor ancak düğün mevsimi yaklaşıyor ve insanlar harıl harıl evlilik hazırlığı yapıyor. Bu sebeple belki birilerine faydam dokunur diye deneyimlerimi paylaşmaya devam etmeye karar verdim. 

Bugünkü postumun konusu evlilik sürecinde geçtiğimiz en büyük sınav olan Enza Home. 

Emlakçı, Ev Sahibi, Kiracı Şeytan Üçgeni postumda evimizi bulma hikayemizi anlatmıştım. Orada da bahsettiğim gibi evimiz biraz minnak. Bu sebeple sonradan "Aman eşya buraya sığmadı" sorunu olmasın diye evi kiralamadan eşya almadık. 

Kirada oturacak çoğu çift boşuna kira ödememek için düğünden çok önce ev kiralayamıyor maalesef. Düğüne yakın tutunca da eşya bakma, teslim alma durumları sıkışabiliyor. Bu sebeple biz ev tutmadan önce vakit buldukça mobilya baktık, ev tutulduktan sonra da aklımızda kalan ve beğendiğimiz eşyalar için belli mağazalara gittik. Öncesinde kısmen eşya bakmış olmak bu süreçte bizi rahatlattı açıkçası. Evimiz minnak olduğundan dolayı da tüm odaların ölçüsünü alıp ona göre eşya baktık. Bu sayede eşyaları odalara sığdıramama riskini sıfırladık.

Marka seçimi konusuna gelirsek azımsanmayacak sayıda mobilya markası var memlekette dolayısıyla hepsini gezip mobilya bakmak mümkün değil. Aslında ben tüm eşyaları IKEA' dan alma taraftarıydım hem fiyatlar mobilya mağazalarına göre daha uygun hem de küçük alanlara uygun tasarımları oldukça fazla ancak sevdiceği IKEA konusunda ikna edemedim. "Öğrenci evi olmayacak sonuçta sağlam ürünler alalım, IKEA' nın ürünlerine güvenmiyorum" dedi. Bu sebeple IKEA' nın üstüne kocaman bir çizgi çekmek zorunda kaldım.

Mobilya bakarken tasarımını en çok beğendiğimiz markalar Alfemo ve Enza Home oldu. Özellikle Alfemo' nun tasarımları oldukça modern ancak Enza Home' a göre fiyatlar biraz daha tuzlu. Mobilya kalitesi olarak bir fikrim yok ama. Satıcılara sorarsan en kaliteli ürün kendilerinde, nihayetinde kimse benim yoğurdum ekşi demez.

Salonumuz çok büyük olmadığından köşe koltuklara baktık çoğunlukla, bu şekilde salonu daha etkin kullanabilirdik çünkü. Alfemo' nun köşe koltukları da oldukça güzel ancak sevdicek Enza Home' daki City köşe koltuğa aşık olduğundan Enza Home dedi başka da bir şey demedi. Ben aslında koltukta açık renk düşünüyordum ama hem sevdiceği kırmak istemedim hem de bu köşe takımının avantajlarını düşününce alma konusunda onay verdim. Bu takım hem uyumak hem de oturmak için oldukça rahat. Uyumak için diyorum çünkü ev küçük olduğundan misafirlerimizi çoğunlukla salonda yatırmak zorunda kalacaktık. Köşe koltukların çoğu yatak olmuyor oysa bu takımın kırlentlerini kaldırınca tek kişi için oldukça geniş bir yatma alanı elde edebilecektik. Bunun yanında sol tarafta gördüğünüz büyük pufu ortaya getirip 2 kişilik bir yatak halinde de kullanabiliyoruz. Modüler olmasından dolayı her parça birbirinden ayrılabiliyor. İlerde evimiz değiştiğinde köşe kullanım yerine ikili - tekli kombinasyon yapıp farklı şekillerde kullanabiliriz.  Kırlentler ve oturma alanlarının hepsi fermuarlı olduğundan kirlendiğinde yıkama şansım da var ve her şeyden önemlisi koyu renk olduğundan kir göstermiyor. Aman leke oldu aman kahve döküldü derdim yok. Açık renk koltuk takımı alan çoğu kişiden aynı serzenişi duyuyorum. Üstüne oturmaya bile kıyamıyorlar kirlenecek diye. Biz yayıldıkça yayılıyoruz :)

Yukarıda saydığım avantajlara ek olarak ben de beğendiğim için çok da diğer seçeneklere bakmadık ve köşe koltuğumuzu belirledik. Yemek takımı alıp almama konusunda kararsızdım. Ev küçük olduğundan normal bir masa alıp şimdilik idare etsek mi diye düşünüyordum. Sonra sevdicek odanın bir krokisini çizdi ve biz salonun bir köşesine yemek masasını sığdırırız diye ikna etti beni. Tabi takımın konsolunu almadık. Böylece tam da istediğimiz gibi yerleştirebildik salonumuzu. 

Koltuk, TV Sehpası ve yemek odası takımı aynı odada olacağından birbirleriyle uyumlu olmaları gerekiyordu. Koltuk takımımız koyu olduğundan TV sehpası ve yemek odası takımını açık tonlarda seçmemiz lazımdı. Bizi en çok bu nokta zorladı çünkü tipini beğendiğimiz TV ünitesi ve yemek takımlarının renkleri genelde koyuydu. Sırf beğendik diye de alamazdık çok alakasız ve koyu bir görüntü olacaktı çünkü. Özellikle TV ünitelerinde genelde koyu renkler hakim. Biz beyaz ve krem tonlarında bir şeyler bakındık. Alfemo' da böyle bir seçenek bulamadık maalesef bu sebeple Enza Home' daki aşağıdaki yemek odası takımı ve TV ünitesini tercih ettik. İkisinden de genel olarak memnunum, salonum oldukça uyumlu oldu. Yemek masası için görünüş iyi ama hem sandalyeler hem masa oldukça ağır. Biz eşya alırken eşyaların ağırlığına hiç dikkat etmedik, böyle bir detay aklımıza da gelmedi açıkçası. Bu yüzden ağırlık biraz sıkıntılı. TV ünitesi olarak da arkada platform değil duvar görünecek şekilde istiyorduk aslında ama uyumlu TV ünitesi bulamadığımızdan bunu tercih ettik. Arka platform beyaz olduğundan çok da sıkıntı değil genel olarak.

Yemek odası takımım Piero diye geçiyor. Sol tarafta takımın konsolu yer alıyor ama ben onu almadım, hiç de pişman değilim :) Resimde sandalyeler beyaz ancak ben aynı modelin takımla uyumlu krem rengini tercih ettim. Beyaz biraz çiğ geldi gözüme. Kolsol olsa beyaz da uyabilirdi belki ama sade masayla beyaz alakasız duracaktı.


Masa 6 kişilik ama azıcık sıkışarak 8 kişi zorlanmadan oturabilir. Bunun yanında masanın bir tarafının altında gizlenmiş bir parça var. Onu açıp 2 kişilik daha büyütebiliyoruz masayı, gerçi hiç ihtiyacımız olmadı şimdilik :) Masanın diğer tarafında aşağıda gördüğünüz çatal bıçak koyulabilecek bir bölme var. Bu çok hoşuma gitmişti, mutfağım çok geniş olmadığından işime yarar diye düşünmüştüm ama bu kısmı açabilmek için masanın altında bir kilit var. Her seferinde eğil kilidi aç, çek, çatal al tekrar eğil kilidi kapat gibi bir eziyetle uğraşmak gerekiyor. Bu sebeple bu sevincim yarım kaldı. Bu kısmı hiç kullanmıyorum. 


TV ünitemiz de yine Piero :)Yatak odası konusunda Alfemo ve Enza Home arasında kaldık.
Alfemo' da beğendiğimiz yatak odası Como idi.


Enza Home' da ki ise yine Piero :)
Neden Enza Home' u tercih ettik derseniz, hem fiyatı daha uygundu hem boyutları az da olsa daha küçüktü. Alfemo' yu odaya yerleştirmekte daha fazla sıkıntı yaşayabilirdik. Bir de diğer tüm ürünleri Enza Home' dan alınca yatak odasını da oradan alıp bir sorun esnasında tek yerle muhattap olmak istedik.Bu modelin 2 farklı şifonyer seçeneği vardı. Biri ilk görselde yer alan bildiğimiz alçak şifonyer diğeri de aşağıdaki görselde yer alan yüksek şifonyer. Yüksek şifonyerin fiyatı biraz daha yüksekti ama ben yüksek şifonyeri tercih ettim. Hem diğerine göre gözüme daha güzel göründü hem de oda dar olduğundan bu şekilde daha az yer kaplayacaktı. Göreselde görünmüyor ama en üstteki kısmı yukarı doğru açarak ayna ve makyaj ürünlerini yerleştirebileceğiniz küçük bölmelere ulaşabiliyorsunuz. 


Ürünlerden bahsettikten sonra asıl sorun olan Enza Home' a gelelim. Ürünleri satmaya çalışınca 2 laflarından biri müşteri memnuniyetine çok önem veriyoruz, şöyle harikayız böyle harikayız oldu ama her şey ürünleri alana o paracıkları ellerine teslim edene kadarmış. Biz Enza Home' un Avcılar şubesinden aldık ürünleri. İnternetten araştırdığımda en çok şikayet de Avcılar şube kaynaklıymış. Bakar mısınız bizdeki şansa :(

Birincisi ürünleri en geç 1 ay içerisinde teslim edeceğiz, daha bile erken olabilir dedikleri halde 1,5 aydan önce getirmediler. Getirdiklerinde de parça parça getirdiler. Eşyalar gelecek diye evi temizletmemizin üstünden aylar geçtiğinden her eşya geldiğinde bir tur daha temizlemek zorunda kaldık ve bu durum oldukça can sıkıcıydı. Eşyalarım zamanında gelmediğinden evlendikten sonra neredeyse 2 ay boyunca evimin düzenini oturtamadım, halı bile seçemedim. 

Bir diğeri sorunlarla ilgili Avcılar şubeyi her aradığımızda biz size döneceğiz deyip dönmemeleri. Onca işimizin arasında bir de bu süreci takip etmek zorunda kaldık.

Eşyaların büyük bölümü problemli geldi. Problem esnasında parçaların en geç 1 ay içinde değiştirileceğini söyledikleri halde aylarca uğraştırdılar bizi. Size Enza Home' un müşteri hizmetleriyle yaptığım bir konuşmadan bahsedeyim.

- İyi günler nasıl yardımcı olabilirim?
- Merhaba bizim eşyalarımızda böyle böyle problemler vardı, 1 ay önce servis kaydı aldınız. 1 ay içinde dönüş yapacaktınız. Durum nedir ne zaman çözülecek sorunlar?
- Hanımefendi kaydınız açılmış. Ankara' dan bir kamyon gelecek. Onun içinde yedek parçalar varsa 1 hafta içinde hallolur. (1 ay olmuş kamyon daha yeni çıkıyor Ankara' dan ayrıca kamyon Ankara' dan değil Fizan' dan geliyordu bence çünkü bir türlü gelemedi 6 saatlik yoldan)
- Ne demek kamyonun içinde varsa! 1 ay önce açtınız servis kaydını. Kamyonun içinde ne olduğunu bilmiyor musunuz? Eksik parçalar o kamyonda olmak zorunda değil mi? Kamyonda yoksa ne olacak, ben beklemeye devam mı edeceğim?
- Bilemiyorum Hanımefendi varsa vardır, yoksa da bir daha ki kamyonda gelir.
- Hani müşteri memnuniyeti!!! Siz benimle dalga mı geçiyorsunuz? Biiiippppp!!!!

Böyle bir ciddiyetsizlik yok, yazarken bile ellerim titredi resmen. İnternette şikayet araştırması yaparken hemen hemen tüm markalar için benzer şikayetler var ama yaşamış biri olarak söylüyorum Avcılar Enza Home' dan ve mümkünse Enza Home' un bizzat kendisinden kesinlikle ve kesinlikle uzak durun.

Yukarıda yer yer bahsettiğim eşya alacak yeni çiftlere naçizane önerilerimi şöyle bir toparlarsam;
- Eviniz kira olacaksa eşyaları önceden almak oldukça sıkıntı yaratabilir. Öncesinde mobilya bakıp bir fikir sahibi olup evinizi kiraladıktan sonra eşyaları almak daha iyi olacaktır. Önceden baktığınız için de evi kiraladıktan sonra daha hızlı eşya seçebilirsiniz.
- Eviniz küçük büyük fark etmez ölçüleri alıp seçtiğiniz eşyanın odanıza sığıp sığmayacağına mutlaka dikkat edin. Biz bütün mağazalara elimizde metre ve kalem kağıtla girdik, bu sayede odalarımıza eşyalarımız cuk oturdu :)
- Yukarıdaki maddeyle paralel olarak eviniz küçük de olsa sırf sığsın diye istemediğiniz eşyalar almayın. Öncelikli ve mutlaka gerekli eşyaları alıp, diğerlerini daha geniş bir eve çıktığınızda alabilirsiniz böylece beğendiğiniz eşyalara yer ayırabilirsiniz. 
- Eşyalarınızı seçerken ağırlıklarına da dikkat edin. Benim özellikle yemek masam ve sandalyelerim çok ağır. Masayı ordan oraya taşıyacak haliniz yok ama sandalyelerin hafif olması gerçekten önemli.
- Biz peşin ödemelerde indirim yaptıklarından parayı çatır çatır saydık ellerine bu sebeple sonrasında çok sıkıntı yaşadık. Paramızla rezil olduk anlayacağınız. Mümkünse eşyaları taksitle alın veya ön ödeme yapıp gerisini eşyalar tam teslim edilince verin, kabul ettirebilirseniz tabi. Bu şekilde indirim alamayabilirsiniz ama en azından satıcının gözünde hala para gelecek kaynak olarak göründüğünüzden biraz değeriniz olur. 

Benim anlatacaklarım bu kadar. Yeni evlenecek, eşya bakacak herkese bol şans diliyorum. Kimsenin bizim çektiğimiz eziyetleri çekmemesi dileğiyle...

18 yorum:

 1. Bende enza home'un tarzını beğeniyordum ancak yazdıkların beni düşündürdü ve çok aydınlatıcı da oldu aynı zamanda çok teşekkürler. Buarada IKEA konusunda ben seninle hem fikirim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canim valla ben yaka silktim enza home dan.su an esyalarimizın kullaniminda, kalitesinde hicbir sıkıntım yok ama esyalarin getirilme süreci bizi cok yıprattı. Ricw ederim canım postu begenmene cok sevindim, yardimci olabilecegim bir konu olursa her zaman yazabilirsin. Ikea konusunda senin sevdicek benim sevdicek gibi düşünmüyorsa alici gozuyle bakabilirsin bence ikea ya, benim pek şansim yoktu:)

   Sil
 2. Bende mobilyalarımı Enza Home Beylikdüzü şubesinden aldım çok şikayet vardı baya korktum ama kusurzsuz ve zamanında bir teslimat oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şanslıymışsınız, güle güle ve güzel günlerde kullanın.

   Sil
 3. merhaba ,
  gönderinin üzerinden epey zaman geçmiş o yüzden özellikle sormak istedim ; enza mobilyadan memnun musunuz ? kalitesinde herhangi bir eksiklik var mı ? evleneceğim ve mobilyamı, yatak odamı enza'dan almak istiyorum da . yardımcı olursanız teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   2 senedir kullanıyoruz Enza mobilyalarımızı genel olarak memnunuz. Yalnız bazı çekmecelerde ayar bozulması yaşadık ama o da çekmeceleri haddinden fazla doldurmamdan kaynaklı sanıyorum malum İstanbul' da evler küçük. Tavsiyem, eğer İstanbul' daysanız Avcılar şubeden uzak durmanız ve eşya alırken eşyanın ağırlığına dikkat etmeniz. Bizim masamız baya ağırmış mesela, biz dikkat etmemiştik. Masa ağır olsa nolucak derseniz evet çok da hareket ettirmiyoruz ama beni taşınırken yaşanacak zorluk düşündürüyor. Başka sorunuz varsa memnuniyetle cevaplayabilirim. Şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullanın.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim... Biz de sizin gibi Alfemo ve Enza arasında kaldık. Alfemo tasarım olarak daha farklı Enza daha düz ama benim için önemli olan kalite . Alfemo kullanan hiç kimse yok etrafımda . Enza sanki daha kaliteli göründü gözüme ama emin olmadım belki de bazı modellerinin fiyatı Alfemodan yüksek diye böyle bir kanıya kapıldım, Alfemoda tasarımı afili ürünler daha pahalı çünkü. Siz eşya bakarken Alfemonun kalitesini nasıl bulmuştunuz ya da etrafınızda bu markayı kullanan var mı? Çok oldu sorular ama cidden kararsızlık diz boyu bir süreçmiş. :)

   Sil
  3. Kalitelerinden cok anlayarak baktigimizi soyleyemiycem :) Saticilara sorsan en kalitelisi kendi urunleri. Bizimle ayni donem evlenen arkadaslarimiz mobilyalarini alfemodan almisti. Kanepelerinde çökme problemi oldugundan bahsetmislerdi, baska da alfemo kullanan bildigim yok. Ama bir kiside olmasi alfemonun enzadan daha az kaliteli oldugu anlamina gelir mi bilemedim. Kararsizlik zor gercekten, Allah kolaylik versin.

   Sil
  4. Çok teşekkür ediyorum ... :)

   Sil
 4. Merhabar bizde yazinizin uzerinden biraz zaman gecmis ama bende bir kac bisi sormak istiyordum size. Bizde evleneli 1 ay oldu ve kose takimimizi enza homedan city i aldik. Ancak bizim k kose takimimiz biraz sert oturmasi cok rahat degil. Arka yastiklari falan olsun. Acaba sizinki de ilk geldigindeoyle miydi yoksa acaba biz keten sutlu kahveyi kumasini aldik kumasindan dolayi mi bu kadar sert. İyi gunler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Oturdukca biraz yumusadi ve rahatsiz edici bir durum yok bizimkinde oldukca rahat.

   Sil
 5. Merhaba :)
  Uzun zaman geçtiği icin soruyorum bende bu yaz eşya alacağım aklimda surekli enza vardi ama emin olamadim 2 yil gecmis uzerinden saglammi hala yada bir problemleri varmi acaba ?? :)))

  YanıtlaSil
 6. Merhaba :)
  Üzerinden uzun zaman gecmis bende eşya almayi düşünüyorum enzadan, kaliteleri açısından bir sorun yaşadınız mi acaba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kalite acisindan bir sorun yasamadim. Sadece yatagimin ayagi biraz kirildi gibi o da montaj hatasindan kaynakli sanirim. Hayirli olsun.

   Sil
 7. Mobilya olarak bu modellere de bakabilirsiniz. Şık ve kaliteli modeller ve ilgili arkadaşlar. Ben çok memnun kaldım.

  YanıtlaSil
 8. Merhaba bir mimar olarak zevkinize yürekten alkış tutarak orta sehpanızı nereden aldığınızı sorabilir miyim çok aaadığım ni modeldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Teşekkürler ancak görsel Enza Home' un sitesinden alınma. Benim evime dair fotoğraflar değiller.

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)