27 Ocak 2014

Nikah İşlemleri

Ha bugün dönücem ha yarın yazıcam derken blogumda uzuuunca bir süre yazamadım. Takipteydim, okuyordum yazdıklarınızı ama bir türlü toplarlayamadım kendi cümlelerimi. Sonra dedim kızım Mes, olmaz böyle bir yerden başlamak lazım. Başladığım yer 2013 Mayıs. Yoğunluktan yazamadığım, yazmak için biriktirdiklerimin başladığı yer...

Hoş geldim, hoş buldum faslını geçtikten sonra postumun konusuna hızlıca giriş yapıyorum.

Evlilik hazırlığı yapanlara rehber olması açısından nikah işlemleriyle ilgili deneyimimi paylaşmak istedim. 

Öncelikle şunu söyleyeyim bu konuyla ilgili net bir prosedür yok çünkü çiftlerin ikametgah durumlarına ve başvurulacak belediyeye göre yapılacaklar, temin edilecek belgeler değişebiliyor. Bu sebeple "Başım ağrımadan halledeyim şu işi" diyorsanız en iyisi başvuracağınız belediyeyi arayıp bilgi almak.

Bizim nikah başvurumuzdaki durum şöyleydi; benim ikametgahım İstanbul Beyoğlu Belediyesi' nde, nişanlımın ikametgahı ise Şişli' de. Nikahımız ise İstanbul dışında olacaktı. Ne yapacağımı öğrenmek adına hem Beyoğlu hem Şişli Belediyelerini aradım. İkisi de çiftlerden herhangi birinin ikametinin bulunduğu belediyeye birlikte gidip izin belgesi almamızı ve bu belgeyi nikahımızın olacağı belediyeye iletmemizi söyledi. İki belediyenin istediği belgeler ise sağlık raporu, nüfus cüzdanının aslı ve 6 adet fotoğraftı. Bazı yerlerde yazan nüfus kayıt örneği veya ikametgah belgesi istemediler.

Sağlık raporunu almak için yaptığımız tek şey aile hekimimize gidip kan vermek oldu. İkimiz de kan grubumuzu bildiğimizden devlet hastanesinde kan grubu belirlenmesi gibi işlemlerle uğraşmadık. Yine bazı aile hekimlikleri akciğer röntgeni istiyor, bizden onu da istemediler. Kan verdiğimizin ertesi günü gidip sağlık raporlarımızı aldık.

İstenen belgelerle Şişli Belediye' sine başvurduk ve bize 5 dakika içinde izin belgesi hazırlayıp verdiler. Ben sevdiceğin soyadının önünde kendi soyadımı da kullanmaya devam etmek istiyordum. Bunu sorduğumda nikahımızın kıyılacağı belediyenin bu konuyla ilgileneceğini söylediler. 

Nikahımızın olacağı belediyeyi daha önce arayıp izin belgesini şahsen mi getirmemiz gerektiğini sormuştum. Onlar da bir akrabamızın verebileceğini söylemişlerdi. İzin belgesini aldıktan sonra belediyeyi tekrar arayıp izin belgesi dışında başka göndermemiz gereken belge olup olmadığını sordum ama aradığımda af buyurun öküz DNA' sına sahip bir adamın ağzından cımbızla laf almaya çalıştım. Ben ona ÖDSA diyeceğim.

Diyalog şöyle;

- Merhaba, biz nikahımızı sizin belediyenizde kıydırmak için Şişli belediyesinden izin belgesi aldık. Bu belge dışında istediğiniz belgeler nelerdir?
- Sen almışsın işte belgeni daha ne soruyorsun, almadın mı izin belgesi?
- ?!!?! Aldım diyorum Beyefendi, başka bir şey var mı göndermemiz gereken onu soruyorum.
- Heeee, yok yok onu gönder yeter.
- Fotoğraf falan istemiyor musunuz yani?
- eee göndeeeer, 2 tane de fotoğraf gönder.

Ölür müsün öldürür müsün? 
Neyse dostlar, belgeleri sevdiceğin abisi belediyeye götürdü ama ondan nüfus kayıt örneği de istemiş belediye. Öküz DNA' sına sahip beyefendi pek tabi bunu bana söylemedi. Neyse ki belediyenin verdiği bir belge ile nüfus kayıt örneğini kolaylıkla vermişler. Ha ben sinir oldum mu, evet oldum!

Sonuç olarak nikah günümüz ve saatimiz bizim istediğimiz gün ve saate alınabildi, ufak bir pürüzle. Kendi soyadımı da kullanmak istiyorum demiştim ya, onun için gelinin bizzat belediyeye giderek dilekçe vermesi gerekiyormuş. Hayır anlamadım, evlilik başvurusunu gelin olmadan kabul ediyorsunuz ama kendi soyadını almak gibi zararsız bir konu için onun gelmesini istiyorsunuz. Bu nasıl iştir ya! Ona da ayrı bir sinir oldum mu, oldum!

Düğünden 1 hafta önce belediyeye başvurup kendi soyadımı da kullanmak istediğimi söyledim, bu isteğim için bir dilekçe yazdım ama bu dilekçenin işleme konması için müstakbel eşimin onayının olması gerekiyormuş. Düşünebiliyor musunuz, kendi soyadımızı almak için bile eşimizin onayı gerekiyor. Başkasının onayıyla kazanılabilecek hak gerçekten hak mıdır diye sorgulaya sorgulaya çıktık belediyeden. 

Sonuç olarak kendi soyadımı aldım mı aldım peki sinir oldum mu okuyucu? Elbette :( 

Benim hikayem böyle, siz siz olun mutlaka ilgili belediyeleri arayıp bilgi alın. Öküz DNA' sına sahip birine denk geldiğinizde ertesi gün bir daha arayın, normal birine denk gelebilirsiniz çünkü ben bu dilekçe mevzusunun olabilirliğini öğrenmek için tekrar aradığımda gayet normal bir insanla konuşma şerefine nail oldum.

Bu arada söylemeden bitirmeyeyim postu. Nikah işlemleri ve evlilik cüzdanı için 116 TL, nikah memurunun düğün mekanına gelip nikahınızı kıyması için de 300 TL ödemeniz gerekiyor. Yani toplamda 416 TL. Tabi bu miktarlar 2013 yılı için geçerliydi, şu anda zam gelmiş olması muhtemel.

Bu karikatüre de bayıldım, ah biz kadınlar :)14 yorum:

 1. öncelikle hayırlı olsun rabbim hep mutlu kılsın sizi ve eşinizi. karikatüre de bittim yalnız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Guzel dilegin icin coook tesekkur ederim. Allah kimsenin yuvasindan mutlulugu eksik etmesin:) Karikatur bomba evet :)

   Sil
 2. Hayırlı olsun, o işlemleri biz hiç sıkıntısız atlattık. Hatta zevkli bile oldu diyebilirim, yada belki biz çok mutluyduk ondan zevkli gibi gelmiştir :) Daha da doğrusu normal DNA lı memurlara denk gelmiş olabiliriz. Neyse uzattım, mutluluklar diliyorum esas iş evlendikten sonra düzgün yürütebilmek. Umarım bir ömür güzel bir beraberlik olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim Ebruuu, biz İstanbul'da hic sıkıntı yasamadık, diger bahsettigim problemler de baska sehirde is yapmaya calismaktan kaynakli sıkıntılar muhtemelen:)
   Dedigin gibi bunlar ufak mevzular mutlu olduktan sonra nema problema:) Allah hepimizin mutlulugunu daim etsin, guzel dilegin icin coook tesekkurler;)

   Sil
 3. supersin cok guldum diyaloglara :)) hayırlı uğurlu olsun bizde nisan gibi bu işlemlerle haşır neşir olacağız hayırlısıyla iyi bir ön bilgilendirme oldu. Ama sağolsunlar kadınlara kendi soyadlarını kullanma hakkını vermişler bizde daha ne istiyoruz anlamadım ki canım !! Kendi hakkımı danışarak ve izin alarak kullanıyormuşum hı bunu da öğrendik iyimiş valla :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim canim, islemler konusunda iyi sanslar diliyorum simdiden:) dogru soyluyorsun ne guzel hak vermisler daha ne istiyoruz ki:S Umarim bu proseduru tez zamanda duzeltirler oldukca sacma bir durum cunku:(

   Sil
 4. Bizim Ataşehir, Ankara ve Şişli belediyeleri arasında geçti işlemler sorun yaşamadık biz de. soyadı için biraz kafasına göre prosedür uygulamış çünkü ben kendi soyadımı kullanmak için sadece tek bir yere imza attım onun dışında ekstra bişey gerekmedi, eş onayı vs istenmemesi lazım yönetmeliğe göre zaten...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel sende sorun çıkmamış, bizi uğraştırdılar biraz. Soyadı konusunda yönetmeliği araştırmadım ama madem böyle bir gereklilik yok nasıl yönetmelik dışı hareket ederler anlamıyorum. Ben genel uygulama böyle sanmıştım:(

   Sil
 5. Yönetmeliğin öyle olmaması sevindirici en azından :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aynen, benim basvurdugum belediyenin is guzarligiymis anlasilan. Cins bir yer oldugu telefon mevzusundan belliydi aslinda:)

   Sil
 6. Selamlar.. Karikatürler cok hoş :) bende çeyiz telaşındayım banada bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar, hosgeldin. Ceyiz telasinda kolayliklar diliyorum sanaaaaa ;)

   Sil
 7. Hayırlısı olsun zaten lütuf olarak cevap veriyorlar genelde, beni de sinir etmişlerdi eşimle farklı ilçelerde oturuyoruz arada 100 km vardı ben güzelce didikleyip sormasam bir gün fazladan boşu boşuna izin aldırtacaklardı, senin soyadın içi eşinin onayını alması da kendi bağnazlığı bence görevlinin. Maalesef hala böyle insanlardan çok var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen konusmaya üşeniyor çoğu, soyadi konusu da tamamen keyfi bir uygulamaymis, yönetmeligi bilseydim sağlam olay çıkarirdim ama ben genel uygulama bu sekilde sanmistim o an.

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)