20 Mayıs 2013

Hırsızlık

Bu kelimenin anlamını elbette hepimiz biliyoruz ama bir de TDK' ya kulak vereyim istedim. Bu kelimenin TDK' da ki karşılığı şöyle;

" Başkasının taşınabilir mallarını, onun isteği ve onaşımı olmaksızın kendi çıkarı ve yararı için alma. "

Bu tanım bence eksik hem de oldukça. Gelin de az kulak verin diyeceklerime.

Nişanlım, dün evinin sokağında park yeri bulamadığından başka bir sokağa park etmiş arabasını. Akşam 23 sıraları ise arabayı almak için gittiğinde arabanın kelebek camının kırıldığını görmüş. Nişanlımın gözlüğünü, fotoğraf makinesini, montunu ve traş kolonyasını alıp gitmiş veya gitmişler. Bu durumda hırsız bir tek taşınabilir malımızı mı gasp etmiş oluyor sorarım size? Hayır, huzurumuzu da çaldı. Akşam akşam canımız sıkıldı bir sürü. Nişanlımın zamanını çaldı çünkü karakola gitmek zorunda kaldı ve kırılan camı yaptırmak için de servise.

Gelelim başka bir hikayeye. Ben, annem, babam ve kardeşim bundan 3 yıl önce Cevahir' deki Pull and Beer mağazasında alışveriş yaptık. Alışveriş dediğimde bir çanta :) Ben çantanın ödemesini yapmak için kasaya gittim, babam da benimleydi. Cüzdanımı çıkardım ve içinden banka kartımı. Kasiyer şifremi girmemi isteyince bir kaç adım sağa giderek şifremi girdim, çantamı aldım. Mağazadan çıkmak için bir kaç adım attık ve ben cüzdanımı almadığımı fark ettim. Hemen geri döndük ama cüzdanın yerinde yeller esiyor. Kasadan ayrılmamla geri dönmem maksimum 30 saniye sürdü, mağazadan çıkmadım bile düşünün ama buna rağmen tetikte bekleyen hırsızlar var demek ki. Mağazada ne kamera var ne de gören bilen. Hayır cüzdanımda da maksimum 20 TL vardı, belki o kadar bile yoktu ama nüfus cüzdanım ve ehliyetim içindeydi. Ayrıca sevdicekle gittiğimiz bir kaç konser, tiyatro, sinema biletini de hatıra amaçlı saklamıştım. Onlar da cüzdanla birlikte uçup gitti. Ne geçti şimdi bu hırsızın eline? Hırsız yine malımın yanında huzurumuzu çaldı. Gerildik, üzüldük. Zamanımı çaldı, hayatımda ilk defa karakola gidip ifade verdim. Nüfus cüzdanımı ve ehliyetimi çıkartmak için koca bir günüm devlet dairesi ve emniyette heba oldu. Ve sakladığım biletlerimle beraber hatıralarımı da çaldı.

Sen söyle şimdi okuyucu, TDK' nin tanımı eksik miymiş, değil miymiş :(

Can sıkıcı bir post oldu, bi karikatür paylaşayım bari :)


10 yorum:

 1. Çok geçmiş olsun canım, ben de çok korkuyorum o hırsızlık olaylarından yaa, ama yine de cana geleceğine mala gelsin ama tabi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canim, elbette cana geleceğine mala gelsin. Gidenlerin hicbiri yeri doldurulamayacak şeyler değildi.Ama hirsizlar manevi yönden de çaliyorlar bizden . Üzücü olan kismi o zaten.

   Sil
 2. çok geçmiş olsun, öyle haklısın ki. allah bi daha yaşatmasın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Semmmacim, amin canim. Biz yine ucuz atlattik, dediğin gibi, Allah kimseye yaşatmasin

   Sil
 3. çok geçmiş olsun canım, bi daha yaşamamızın dileğiyle..

  YanıtlaSil
 4. Ceza kanununda başkasına ait taşınır malı zilyedinin rızası olmadan kendisine veya başkasına yarar sağlamak amacıyla bulunduğu yerden almak diye tanımlanıyor hırsızlık.Sizin olayınız da gece işlendiği için cezayı arttıran bir nitelikli hal var.

  Kanun ancak maddi yönünü cezalandırıyor manevi yönü de bize dert kalıyor.Cana geleceğine mala gelsin demekle yetiniyoruz.Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel demişsin, manevi yönü bize dert kaliyor diye. Çok doğru. Geçmiş olsun dileğin için çok teşekkür ederim.

   Sil
 5. Geçmişler olsun :( gerçekten çok can sıkıcı , hele ki okuyunca insanın kendi başından geçen benzer olaylarını hatırlaması daha bir can sıkıcı ooof ki ooffff Allah beterinden saklasın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Ayamaya, amin. Sen de benzer durumlari yasamissin, sana da çok geçmiş olsun.

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)