6 Mayıs 2013

Evlilik Hazırlıkları: Bosch

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Mes beyaz eşya olayına el atmış bulunmakta :)
Baştan söyleyeyim, beyaz eşya olayı gerçekten zor bir iş. Özellikle benim gibi kirada olacaksanız ve eviniz belli değilse işler daha bir sarpa sarıyor. En basitinden buzdolabı seçerken "Çok büyük olmasın ya sığmazsa!" diye dertleniyorsunuz. Bu sebeple girdiğiniz mağazaya şu 2 soruyu sormadan o mağazadaki beyaz eşyalara bakmaya başlamayın derim.
1- Beyaz eşyaları hemen teslim alamayacağınızdan, eviniz belli olana kadar depolarında bekletip bekletemeyecekleri.
2- Eşyanız evinize sığmazsa ya da sonradan fikir değiştirirseniz başka bir model alıp alamayacağınız.
Biz beyaz eşya bakarken girdiğimiz mağazaların çoğu bu 2 soruya olumlu cevap verdi ancak depoda bekletemeyeceklerini söyleyen mağazalar da yok değil.
Dediğim gibi beyaz eşya mevzusu zor iş bir de piyasada sürüsüne bereket derecede beyaz eşya firması da mevcut olunca n bilinmeyenli denklemle başbaşa kalıyorsunuz :) İşi az biraz geyiğe vuruyorum elbette, daha beyaz eşya bakmamış arkadaşların gözü korkmasın, halledersiniz :)
Gelelim bizim beyaz eşya maceramıza. İlk olarak sevdicekle aklımızda olan beyaz eşya markalarına ait katalogları alıp incelemeye koyulduk. Daha çok Arçelik, Siemens ve Bosch kataloglarına ağırlık verdik. Bosch bir tık daha öndeydi.  
Hangi marka daha iyidir bilemediğimden internetten biraz araştırma yaptım. Hemen hemen her marka için iyi ve kötü yorumlar vardı. Bosch' un teknik servisinin iyi olduğu bilgisine ise pek çok kez rastladım. Evli çiftlere, ablalara, teyzelere, annelere sordum. Kimi Arçelik iyidir dedi, kimi Bosch kimi ise Siemens. Ancak istisnasız tüm muhabbetler aynı cümle ile son buldu; "Beyaz eşya biraz da şans işi" :)
Arçelik, Siemens ve Bosch mağazalarını tek tek gezip beyaz eşyalara baktık, baktık, baktık... Sonuç olarak tercihimiz Bosch yönünde oldu.


Çamaşır Makinesi
Öyle adının masum olduğuna bakmayın, benim için seçmek çok da kolay olmadı. Çamaşır makinesi almak için zilyon tane kriter var.

Bi kere bu meretler yıkanacak çamaşır miktarına göre kg bazında kırılımlar halinde. 5kg, 6kg, 7kg, 8kg... Bu böyle uzayıp gidiyor. Kg' a karar vermekle bitmiyor iş, bu defa devir kavramı giriyor devreye. 800 devir, 1000 devir, 1200 devir... İşte Allah ne verdiyse...


Devre karar vermekle bitti mi peki, elbette hayır. Miktar otomatiği, tek su girişlisi çift su girişlisi, elmas kazanlısı çelik kazanlısı, akıllısı akılsızı, az nazlısı çok nazlısı derken kulaklarımızdan dumanlar çıkmaya başladı :)
Sonrasında ise çamaşır makinemiz için kriterleri az çok belirledim. 7 veya 8 kg olacaktı. Şu an için kurutma makinesi düşünmediğimden ve İstanbul' un nemli havasını göz önüne alarak 1000 devir üstü bir makine tercih edecektim. Enerji seviyesi ise A+ ve üstü bir değerde olmalıydı, malum devir ekonomi devri :) 
Bu kriterler doğrultusunda Bosch' un Avantixx7 VarioPerfect WAQ24460TR çamaşır makinesini tercih ettik. Bu makinenin fiyatı 1.178 TL idi. 

Yıkama kapasitesi 7 kg, enerji verimlilik sınıfı ise A+++. Maksimum devir sayısı 1200 ancak makinenin dijital ekranından her program için devir sayısını ve sıcaklığı isterseniz kendiniz belirleyebiliyorsunuz, bu özelliği çok hoşuma gitti. Tek su girişli. Standart programlara ek olarak Kuş tüyü, Koyu renkliler/Kot, Gömlek/Bluz, AllergyPlus&Baby, Sport/Fitness, Süper-Kısa 15', Mix, Yünlüler, Hassas/İpek şeklinde özel programları da mevcut. Titreşim önleyici yan duvarlar sayesinde çamaşır makinesi çalışırken çok daha sessiz.
Daha detaylı bilgi için tık tık.

Bulaşık Makinesi
Neden bilmiyorum ama bulaşık makinesi seçerken nispeten daha az yıprandım. 2 bulaşık makinesi arasında olabilecek en büyük fark program sayısı olduğundan olabilir.

Bulaşık makinelerinde 2 den 6 ya kadar program sayısı mevcut, program sayısı arttıkça makinenin fiyatı da artıyor haliyle. Bu konuyu yine evli çiftlere, ablalara, teyzelere, annelere sordum :)


Hepsinin bulaşık makinesinde en az 4 program var ama danıştığım herkesten aynı cümleyi duydum. "Valla ben maksimum 2 program kullanıyorum."
Bu sebeple program olayına çok da kafayı takmadım ve kriterlerimi belirledim. 4 programlı bir makine işimi gayet güzel görürdü. Enerji seviyesi yine A+ veya üstü olmalıydı. Bir de son dönemde Bosch'un bulaşık makinesi reklamında duyurduğu "4 programlının neyi eksik dedik, 3. çekmeceyi ekledik." şeklindeki yeniliği dikkatimi çekmişti.

3. çekmecenin avantajları öğrendiğim kadarıyla şöyle:
- Çatal bıçak sepeti aşağıdaki bölmede oldukça yer kapladığından bu sepet yukarı alındığında aşağıdaki alan otomatik olarak genişlemiş oluyor. Yani sepet aşağıda olduğunda makine 12 kişilik bulaşık alırken, sepet yukarı alındığında 13 kişilik bulaşık yıkayabiliyorsunuz.

- Üste alınan 3. çekmecede (yukarıdaki görselde göründüğü gibi) çatal bıçakları herbir bölmeye tek tek yerleştirmeniz gerekiyor. Bu, zamanın altın değerinde olduğu bir dönemde vakit kaybı olarak görülebilir ama bu tek tek sıralama çatal bıçakların birbirine değmesini önlediğinden çizilmeyi engelliyor. Benim gibi yeni evleniyorsanız çatal bıçaklarınız hemencecik çizilmesin istersiniz sanırım. Ama yok ben uğraşamam diyorsanız çatal bıçaklarınızı üst sepete dağınık da bırakabilirsiniz veya ek sepet alıp yine çatal bıçakların aşağıdaki hayatlarına devam etmesini sağlayabilirsiniz. 

Bu kriterler ışığında biz Bosch' un SMS48D02TR bulaşık makinesini seçtik. Bu modelin fiyatı ayın ürünü olduğundan 1.099 TL idi.Bu modelin enerji verimlilik sınıfı A+, oldukça sessiz çalışıyor.  Programları Yoğun 70 °C, Hızlı 65 °C, Eko 50 °C ve Hızlı 45 °C olmak üzere 4 tane. Eko 50 programında 11,8 tl su tüketiyor. Kapasitesi 13 kişilik. Yarım yük seçeneği ve ExtraHygiene olmak üzere 2 özel fonksiyonu var ve yukarıda avantajlarından bahsettiğim çatal bıçaklar için 3. çekmeceye sahip. Ayrıca Bosch, bulaşık makinesi için 10 yıllık paslanmazlık garantisi veriyor.

Daha detaylı bilgi için tık tık.

Buzdolabı

Bosch' un buzdolaplarının pek çoğu, özellik bakımından hemen hemen aynı. Fiyat farkına sebep olan şey ise buzdolabının dış kapak tasarımı. Birbirinin aynı 2 buzdolabı arasında yaklaşık 200 TL fark gördüm, sebebini sordum, aldığım cevap şahane. "Aslında bütün özellikleri aynı ama pahalı olanın kapı kolu daha yukarıda ve uzun." Bak hele! "Dalga mı geçiyorsun kardeşim" diyesim geldi, sustum. Hanımefendiliğimden taviz vermedim :)

Sonrasında buzdolabı için kriterlerimi belirledim. Standart boyutlarda bir buzdolabı seçmeliydim. Bazılarının eni çok geniş veya boyu çok uzundu, evim kira olacağından risk almak istemedim. Dondurucusu altta olacaktı, neden diye sorarsanız böylesi gözüme daha güzel görünüyordu ama dondurucunun az kullanıldığı göz önüne alınırsa altta olması kullanım açısından daha pratik olur sanki. Enerji seviyesi yine A+ veya üstü olmalıydı.

Sonuç olarak Bosch' un KGN57PW24 model buzdolabını seçtik. Bu modelin fiyatı 2.183 TL idi. Ancak Bosch'un internet sayfasında bu modeli bulamadım çünkü mevcutta bulunan KGN57P01NE modelinin iç raflarında ufak değişiklikler yapıp yeni kodla piyasaya sürmüşler. Bu sebeple internet sayfası henüz güncellenmemiş sanırım.  Bu modelin enerji verimlilik sınıfı A+. Toplam soğutucu net hacmi 373 lt, dondurucu net hacmi ise 70 lt. HydroFresh çekmecesine sahip, bu çekmece sayesinde meyve ve sebzeler daha uzun süre taze kalabiliyor. Çabuk bozulabilecek besinler için sürekli -2 °C olan Chiller bölmesi var.

Daha detaylı bilgi için eski modele tık tık.

Toplamda üçünün fiyatı 4.460 tl idi, satıcı bize çok yardımcı oldu ve 60 tl indirim yaptı! Birde bana Purple Passion serisinin PHS 2004 model saç düzleştiricisini hediye etti.
Böylece beyaz eşya olayını da halletmiş olduk. Umarım hepsini uzunca bir süre hasarsız, arızasız, sağlıkla, mutlulukla, huzurla kullanırız.

Sizin yorumlarınızı merak etmekteyim şekerler. Ürünleri henüz teslim almadığımızdan bu modellerle ilgili yorumlarınız ürünü değiştirmem veya içimin rahatlaması için çok çok çok önemli. Bosch' un bu ürünlerini kullanan veya başka modelini kullanan; "Benim bir arkadaşımda vardı", "Benim teyzemin oğlunun gelininin eltisinin amca kızı da aldı" diyen beri gelsin. Öyle okuyup kaçmasın :)

Son sözüm beyaz eşya alacaklara... Canınızı çok sıkmayın sonuçta beyaz eşya biraz da şans işi :) 

26 yorum:

 1. Hayırlı uğurlu olsun canım güle güle kullan
  Bende nişanlımla dün beyaz baktım gerçi daha bizim almamıza çok var gerçekten seçim yapmak zor beyaz eşya birazda şans işi zaten

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim Tubacim, insallah gule gule kullaniriz. Postu oldukca detayli yazdim, sana yardimci olmustur umarim.beyaz esya secmek gercekten zor is:)

   Sil
 2. Şu an tamda ihtiyacım olan konuda gönlümden geçen markayı seçerek çok mutlu ettin beni:) bende araştırma içindeydim beyaz eşya için çok iyi oldu, güle güle kullan canım çok güzeller.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu postun seni mutlu etmesine cok sevindim.Ben beyaz esya bakarken cok zorlandim, bu sebeple mumkun oldugunca aciklayicibir post yazayim da benim gibi olan arkadaslara yardimci olsun demistim.Sanirim amacima ulastim:) insallah gule gule kullaniriz.Seceminde bol sans diliyorum;)

   Sil
 3. Güle güle kullanın canım , hepsi çok güzel duruyor ve ihtiyaçları cidden çok güzel analiz etmişsin tebrikler ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dilegin icin tesekkur ederim Paris, postu begenmene sevindim, faydali olabildiysem ne mutlu bana;)

   Sil
 4. Allah mutlu mesut kullanmanı nasip etsin inşallah.Biz de geçen ay beyaz eşyamızı bosch tan aldık.daha kullanmamıza 1 sene var ama :)ben de almadan önce o kadar çok araştırdım ki katalogları hatim etmiştim.çamaşır makineni ve bulaşık makineni bir arkadaşım da almıştı ve çok memnun. 3. çekmece olayı kafamı çok karıştırmıştı benim de ama arkadaşım çok kullanışlı olduğunu bazen çatal kaşık dışında küçük şeyleri de koyabildiğini söyleyip tavsiye etmişti.çamaşır makinenin devri de en uygunu.çünkü 1200 den fazlası çamaşırı çok buruşturup yırtıyormuş.Buzdolabını çok beğendim gerçekten.ben de nette görmedim hiç yeni katalogta da yok.etrafımdaki herkes bozdolabı için bosch al demişti.ama dediğin gibi şans işi genelde.tekrardan güle güle kullan hayırlı olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim zuzu, insallah. Siz de saglikla, mutlulukla kullanin insallah beyaz esyalarinizi. Ne guzel, detayli bilgi vermen cok mutlu etti beni.Arkadasinin aldigim urunlerden memnun kalmasi ise super bir haber. Yorumun icin cook tesekkur ederim:)

   Sil
  2. Ben de sana çok teşekkür ederim.Ben de bir şeyler öğreniyorum sayende hem.her zaman yardımcı olmaya çalışırım :)

   Sil
 5. Aldıkların hepsi güzel görünüyor. Ama ben bu elektronik eşyalar konusunda canı çok yananlardanım. Anne ve Ben 2 Bosh bulaşık makinesi ve 2 Bosh Çamaşır makinesi eskittik ve hep sorun yaşadık. Onun için evlenirken kesinlikle Bosh almama karraı almıştım. Ve Vestel televizyondan da çok feci çektim için Vestel hiç uğramadık. Velhasıl aranırken Wirpool gördük. Vestel mağazasındaydı. Bizi Vestel'in o markayı yapmadığını sadece satışını yaptığını ikna ettiler aldık geldik. 2 senemiz ve bulaşık makinemin pervanesindeki delikler çok küçük olduğundan,sürekli tıkanıyor ve iğrenç yıkıyor. Buzdolabımız sürekli ötüyor.. Çamaşır makinesin de yumuşatıcıyı almıyor.. Komşumun 20 senelik beko bulaşık makinesi var. Ben böyle makine görmedim.. Olduğu gibi koyuyor pırıl pırıl çıkıyor.. :) Kafaya taktım en kısa zamanda ben bu aletlerimi yok edip Beko alacağım... İnşallah sen böyle sorunlar yaşamazsın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay canim harbiden cok cekmissin.İnsallah ben yasamam bu problemleri.bizim de su an beko camasir makinesi vrar, biz de ondan pek memnun degiliz.cozemedim ben bu beyaz esya mevzusunu:)

   Sil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Evlilik düşünüyoruz. Beyaz eşya araştırması yapıyoruz. O yüzden her fikir bizim için önemli. Led tv olarak Samsung iyi diyorlar. Siemens buzdolabı, Arçelik çamaşır makinesi düşünüyoruz. Ama modelleri tam olarak kararlaştıramadık. Yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle hayırlı olsun ve kolay gelsin. Açıkçası ben beyaz eşya konusunda, postta yazdıklarımdan daha fazla bilgi sahibi değilim ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

   Led TV ile ilgili araştırma yaparken en çok Samsung ve Sony televizyonların iyi olduğunu duyduk. Başka markaları da araştırmadık. Nişanlımla Samsung' da beğendiğimiz televizyonu alıp çıktık. Konuyla ilgili aşağıdaki gibi bir yazım da var, buraya bakabilirsiniz. Televizyonu kullanmaya başlamadık ama kullanan arkadaşların yorumları da var. Yardımcı olur belki.
   http://tidyghost.blogspot.com/2013/04/evlilik-hazrlklar-samsung.html

   Beyaz eşya olayına gelince, size şu marka iyidir kesin onu alın diyemem çünkü ben bahsettiğiniz markaların hiç birini kullanmadım. Ne desem yalan olur yani. Sadece gözlemlerime dayanarak şunları söyleyebilirim.
   Beyaz eşya konusunda ne istediğinizi, ihtiyaçlarınızı bilmek önemlidir. Yazımı okuduysanız her bir ürün için kriterler belirledim ve ona göre seçenekleri değerlendirdim. Siz de ihtiyaçlarınız doğrultusunda kriterlerinizi belirleyip bu çerçevede araştırma yaparsanız daha rahat edersiniz. Aksi halde onlarca seçenek, onlarca marka arasından seçim yapmak zor.

   Biz bulaşık, çamaşır ve buzdolabının hepsini aynı markadan almaya karar verdik. Neden derseniz hem eşyalar tasarım açısından uyumlu olur, hem sorun çıkarsa tek yerle muhattap oluruz hem de indirim yapma şansımız yüksek olur diye düşündük ama indirim yaptıramadık o ayrı. Bu sebeple sizin dediğiniz gibi Siemens buzdolabı, Arçelik çamaşır makinesi gibi parça parça ürün olayına girmeden set şeklinde baktık, bu da işimizi kolaylaştırdı diyebilirim.

   Siemens buzdolabı ve Arçelik çamaşır makinesini neden düşünüyorsunuz bilmiyorum, detay vermemişsiniz ama biz aynı özellikteki bir çamaşır makinesin hem Bosch' tan hem Arçelik' ten sorduk. Arçelik daha yüksek fiyat verdi, kaldı ki biz de Bosch istiyorduk, o yüzden Bosch' tan aldık. Arçelik' in In Love serisi doğa dostu ama fiyatları diğer markaların doğa dostu ürünlerine göre daha yüksek sanki. Yani aklımda öyle kalmış. Siemens' e gelince buzdolapları Bosch' takilerle aynı özelliklere sahipti, fiyat olarak hangisi uygundu hatırlamıyorum. Set olarak alacağımızdan orayı da pas geçip Bosch' tan aldık.

   Yukarıda yazdıklarımdan Bosch'u önerdiğim anlaşılmasın. Sadece beyaz eşya bakarken hangi mantıkta baktığımı anlatmak istedim.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Başka sorularınız olursa buraya tekrar yazarsınız.
   Tekrar kolay gelsin, içinize sinen ürünleri bulmanız dileğiyle.

   Sil
 8. Evlilik düşünüyoruz. Beyaz eşya araştırması yapıyoruz. O yüzden her fikir bizim için önemli. Led tv olarak Samsung iyi diyorlar. Siemens buzdolabı, Arçelik çamaşır makinesi düşünüyoruz. Ama modelleri tam olarak kararlaştıramadık. Yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle hayırlı olsun ve kolay gelsin. Açıkçası ben beyaz eşya konusunda, postta yazdıklarımdan daha fazla bilgi sahibi değilim ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

   Led TV ile ilgili araştırma yaparken en çok Samsung ve Sony televizyonların iyi olduğunu duyduk. Başka markaları da araştırmadık. Nişanlımla Samsung' da beğendiğimiz televizyonu alıp çıktık. Konuyla ilgili aşağıdaki gibi bir yazım da var, buraya bakabilirsiniz. Televizyonu kullanmaya başlamadık ama kullanan arkadaşların yorumları da var. Yardımcı olur belki.
   http://tidyghost.blogspot.com/2013/04/evlilik-hazrlklar-samsung.html

   Beyaz eşya olayına gelince, size şu marka iyidir kesin onu alın diyemem çünkü ben bahsettiğiniz markaların hiç birini kullanmadım. Ne desem yalan olur yani. Sadece gözlemlerime dayanarak şunları söyleyebilirim.
   Beyaz eşya konusunda ne istediğinizi, ihtiyaçlarınızı bilmek önemlidir. Yazımı okuduysanız her bir ürün için kriterler belirledim ve ona göre seçenekleri değerlendirdim. Siz de ihtiyaçlarınız doğrultusunda kriterlerinizi belirleyip bu çerçevede araştırma yaparsanız daha rahat edersiniz. Aksi halde onlarca seçenek, onlarca marka arasından seçim yapmak zor.

   Biz bulaşık, çamaşır ve buzdolabının hepsini aynı markadan almaya karar verdik. Neden derseniz hem eşyalar tasarım açısından uyumlu olur, hem sorun çıkarsa tek yerle muhattap oluruz hem de indirim yapma şansımız yüksek olur diye düşündük ama indirim yaptıramadık o ayrı. Bu sebeple sizin dediğiniz gibi Siemens buzdolabı, Arçelik çamaşır makinesi gibi parça parça ürün olayına girmeden set şeklinde baktık, bu da işimizi kolaylaştırdı diyebilirim.

   Siemens buzdolabı ve Arçelik çamaşır makinesini neden düşünüyorsunuz bilmiyorum, detay vermemişsiniz ama biz aynı özellikteki bir çamaşır makinesin hem Bosch' tan hem Arçelik' ten sorduk. Arçelik daha yüksek fiyat verdi, kaldı ki biz de Bosch istiyorduk, o yüzden Bosch' tan aldık. Arçelik' in In Love serisi doğa dostu ama fiyatları diğer markaların doğa dostu ürünlerine göre daha yüksek sanki. Yani aklımda öyle kalmış. Siemens' e gelince buzdolapları Bosch' takilerle aynı özelliklere sahipti, fiyat olarak hangisi uygundu hatırlamıyorum. Set olarak alacağımızdan orayı da pas geçip Bosch' tan aldık.

   Yukarıda yazdıklarımdan Bosch'u önerdiğim anlaşılmasın. Sadece beyaz eşya bakarken hangi mantıkta baktığımı anlatmak istedim.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Başka sorularınız olursa buraya tekrar yazarsınız.
   Tekrar kolay gelsin, içinize sinen ürünleri bulmanız dileğiyle.

   Sil
 9. canım blogunu bugün kesfettim ve tamda beyaz esya arayışındayken senin yazını gördüm. açıkçası bende beyaz esyalarımın hepsini bosh almayı düşünüyorum. sebep; almanlar bu konuda gerçekten cok iyiler ve disiplinli çalışıyorlar. Bnde çamaşır makinasını WAS247B3TR SİYAH ♥renkli olanını düşünüyorum ayrıca makinalarda bilmediğimiz bisürü özellşik var yok elmas kazan seramik tambur ecotec ....... bunların hepsini yakın bir zaman da blogumda yazacagım takip ederseniz ve almamda bana yardımcı olusanız sizee çok çokk çokk minnettar olacagım... ☺☺☺
  Bu arada seramik tencere almayı düşünenlerde yine blogumdan bnm aldugum tencerelere bakabilir. bu seramikler çizilme yapsalar bile kullanılabiliyor sağlık açısından tehlike arz etmiyorlar. ve bulasık makinasında yıkanabiliyorlar.

  genelde hep kozmetik ve bakım üzerine blogları çok takip ederdim ama artık burasıda sıklıkla uğrayacagım bir blog oldu ... Bfikir ve önerilerinizi söylerseniz çok sevinirim hepinizi bekliyorum ...
  => http://cs-dunyasi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloguma hoşgeldin Canan. Beyaz eşya ile ilgili yazım faydalı olmuştur umarım. Bahsettiğin çamaşır makinesinin beyazına ben de bakmıştım. O modeli çok öneriyorlardı çünkü makinenin kazanı alman yapımı ve 10 yıl garantiliydi. "Neden tercih etmedin?" dersen, hem fiyatı yüksek geldi hem de 9 kilo olması nedeniyle tercih etmemiştim. Ama ben aldığım çamaşır makinesinden memnunum. Memnunum derken daha 1 aydır kullanıyorum gerçi ama şu an için bir sıkıntı yaşamadım.

   Ankastreni de mi Bosch tan alacaksın bilmiyorum ama bosch ankastre konusunda beni hayal kırıklığına uğrattı. Bununla ilgili bir post yazacağım en kısa zamanda ama buradan da yazayım. Beyaz cam bir ankastre ocağı var Bosch' un. Tencereyi oturttuğumuz aparatlar demirdöküm. "Paslanır mı?" dedim, "Paslanmaz" dediler ama azıcık ıslak kalınca paslanıyorlar hemen. Siyah modelini ablam kullanıyor ve memnun ama beyazında böyle bir problem vasr. Sonuç olarak beyazından uzak durmanı tavsiye ederim :) Konuyu Bosch' a iletmedim henüz ama en kısa sürede şikayetimi dile getireceğim. Almanda sana nasıl yardımcı olabilirim bilmiyorum, aklına takılan sormak istediğin bir konu varsa bana yazabilirsin. Seve seve, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

   Seramik tenceremi çoktan aldım ama bulaşık makinesinde yıkanabildiklerini bilmiyordum. Ben teflon mantığında elde yıkıyorum. Postunu gördüm. En kısa sürede bloguna uğrayacağım. Şu ara kendi bloguma da vakit ayıramıyorum, malum evliliğin ilk aylarının temposuna alışma dönemi. Ama seni tanıdığıma çok sevindim. Bloguna geleceğim ;)

   Blogumu beğenmene ve sık sık uğrayacak olmana çok sevindim. Aklına takılan her ne olursa her zaman yazabilirsin.
   Sevgilerimle...

   Sil
  2. ankastreyi siyah düşünüyordum bende ama böyle birşey yasamana gerçekten üzüldüm. inşallah en kısa zamnda bu probleminde çözersin bu arada garanti konusunda direk kullanıcı hatası deyip basından savmıyorlardır umarım çünkü birçok firma bu sekilde. yani satış olana kadar hersey ...

   blogunu söyle bir detaylı incelediğimde aklıma takılan herseyde sana danışacagıma emin olabilirsin... yani biraz basını ağırtacagım. k.bakma şimdiden nolur :)

   Sil
  3. Bosch un siyah ankastresini ablam kullaniyor ve memnun ama beyaz ankastresi tirt cikti malesef. Aklina takilan her seyi cekinmeden sorabilirsin canimhic basim agrimaz:)

   Sil
  4. evini nerden tuttun çok merak ettim. herseye sıfırdan baslamak hem cok keyifli hemde zor biraz :S

   Sil
  5. Şişli' de oturuyorum canım, sen nereyi düşünüyorsun? Dediğin gibi hem zor hem bir hayli keyifli bir dönem sıfırdan ev kurmak. Eşyaları kullanmaya başladıkça öğreniyorsun aslında. "Bunu iyi ki böyle yapmışım" diyorsun veya "Bu fil ağırlığındaki masayı neden almışım" diyebiliyorsun :)
   Yaşadıkça öğreniyor insan

   Sil
 10. bende izmirdeyim ama evlenene kadar ne olur ne biter bilemem cnm. inşallah nasip olursa bu hafta aileler tanışacak yani anlayacagın çok yeniyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ouuuv çok çok önemli bir an. İyi şanslar diliyorum sana ennnn bolundan :)

   Sil
 11. Merhaba bişey sorabilir miyim?Aldığınız bulaşık makinası polinoks tabanlı bir makina koku yapıyor mu acaba?Bosch bayisindeki çalışanlar yapmaz diyorlar ama internetten okuduğum yorumlardada yaptığı yönünde yorumlar var.Bu konuda sizden bilgi alabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Tuğba,
   Bulaşık makinesi alırken polinoks tabanlı olup olmamasına dikkat etmedim, böyle bir fark olduğunu dahi bilmiyordum. Yaklaşık 9 aydır kullanıyorum bulaşık makinemi ve öyle belirgin bir koku almadım. Bulaşık makinem için gelen servis elemanı yılda 2 defa makineyi boş çalıştırırken kullanmam için toz karışım verdi. Bunu yılda 2 defa kullanırsanız hem kireç temizlenir hem koku oluşmaz dedi. Onu kullandım 1 defa. Bir de parlatıcım limon içerikli olduğundan makineyi açtığımda çoğunlukla limon kokusu alıyorum. Sen yine de iyice araştırıp öyle al istersen, Başka sorun olursa çekinmeden yazabilirsin. iyi şanslar.

   Sil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)