12 Mayıs 2013

Annem İçin

Çocuk doğurmuş ama anne olmayı becerememiş insanları gördükçe, duydukça senin varlığın beni güçlü hissettiriyor. Bu dünyada anne kelimesinin anlamını sözlüklerine yazamamış veya yazıp sonra kara kalemlerle karalamış çocuklar varken, şükretmek için senden başka nimet beklemeye gerek var mı anne?

Çocukken yatağıma yatmaya üşenip kanepede kapardım gözlerimi. “Mes, kalk kızım yerine yat” derdin. Ben de “Uyumuyorum anneeee, gözlerimi kapatıyorum sadece” derdim. Uyurdum oysa. Üstünden epey zaman geçti sonra, bir gün mutfakta sen bulaşık yıkarken, itiraf ettim uyumuyorum deyip de fosur fosur uyuduğumu:) Çocuk kalbim sana yalan söylemeyi sindirememişti, günah çıkardım kendimce. Sonra büyüdüm, yalanlarım da büyüdü benimle. Gitmeyeceğim dediğim yerlere gittim, yapmayacağım dediğim şeyleri yaptım, sen beni A şehrinde bilirken ben B şehrinde dolandım. Koordinat, zaman, mekan, kişiler konusunda politik cevaplar verdim. Sen inandın mı bunlara, elbette inanmadın. Ama ben senin kuzundum, sen inanır gibi yaptın ben de inandığına inanır gibi...

Başka bir gün hava günlük güneşlikti, montumu almadan çıktım. Çağırdın arkadan montumu almam için. Servisle gidecektim nasılsa okula, gerek yoktu. Hem hava sıcaktı. Okul çıkışı servis gelmedi, hava da buz kesti. Zor attım kendimi eve. Hele şu yağmurla arandaki bağı ise anlayabilmiş değilim. "Şemsiye al" dediğin halde, almadığım her gün yağmur yağıyor. Hep haklı olmak zorunda mısın anne?

“Yemedin yedirdin, giymedin giydirdin” lafı artık çok klasik oldu belki ama sen her türlü fedakarlığı bütün kalbinle yaptın biliyorum.  Annene doyamadan kaybettin, onunla yaşayamadıkların bizim içimizde de ukte olarak kalmasın istedin biliyorum. Sen hep harika bir anneydin hala da öylesin. Çocukken düşünürdüm. Annelerin en güzeli hep sendin. En güzel yemekleri sen yapardın, komşu kadınların yaptığı yemekler ne tatsız tuzsuzdu öyle. En güzel sen kokardın. Düşünce en çabuk sen kaldırırdın. Sen silerdin göz yaşlarımızı. En doğruyu sen bilirdin. Şimdi büyüdüm ve hala çocukluğumdaki gibi düşünüyorum. Hataların olmadı mı peki? Olmuştur elbet ama sen de büyüdün bizimle anne, bilmez miyim?

En başa dönelim yeniden. Oyunun en güzel yerinde balkondan çağır yine. Koşup geleyim sana. Söz bu kez söylenmeden geleceğim eve. Sabah erken uyanmaktan, ödev yapmaktan başka derdim olmasın yine. İşten, güçten fırsat bulamayıp gözlerinin içine bakmayı bile unuttuğum şu karmaşık günlerden kurtulayım, çocuk olayım, seni yeniden doya doya yaşayayım anne.

Annesi, anne olmayan çocuklar büyüyünce çocuk sahibi olmaktan korkar sanırdım hep, öyle değilmiş. Senin gibi varlığıyla cehennemi cennet yapan bir anneye sahip olduktan sonra ben de korkuyorum anne. Senin kadar iyi olamamaktan korkuyorum. Çocuğumun beni, seni sevdiğim kadar sevmemesinden korkuyorum. Ne dersin, başarabilir miyim anne?

Hala ufacık çocukmuşuz gibi titriyorsun üstümüze, büyüdüm ya adam oldum ya istemeden tersliyorum bazen seni. Büyümez olaydım, affet beni anne. Çocukken büyümek isterdim hep, şimdi istemiyorum anne. Ben büyüdükçe sen de büyüyeceksin. Ben yaşlandıkça sen de yaşlanacaksın. Benim için her şeyi yaparsın ya hani, zamanı da durdurabilir misin anne? 

Şimdi büyüdüm, hala çocuk gibi davranıyorum belki ama değilim anne. Ben senin acını görmeyeyim, önce ben göçüp gideyim bu dünyadan diye dualar ediyorum geceleri. Sen benim acımı gör çünkü ben buna katlanamam diyebilecek kadar da bencilim anne.

Onca satır yazı yazdım ama biliyorum ki hiçbiri sana ne kadar minnettar olduğumu, seni ne çok sevdiğimi anlatamaz. Ben anlatamadım sen anla anne.

Seni çooook seviyorum canım annem. İyi ki varsın, iyi ki benim annemsin. Hep yanımda ol, hep yanı başımda.

Anneler günün kutlu olsun...

Mes, Tidy Ghost

5 yorum:

 1. ne güzel yazmışssın canım benim... dediğin gibi keşke yine oyunda çağırsa benide annem oyunsuz olsa dünya gam yemem. bir tek annem olsa gerisi hiç olmasada gam yemem ama yok işte Anneciğinin ellerinden öperim... yüreğine sağlık :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım, annem de seni çok çok öpüyor. Güzel yorumun için çok teşekkür ederim :*

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel bir post olmuş canım :)Annem bir yana dünya bir yana.Herşeyimi annemle paylaşırım.Allah başımızdan eksik etmesin.

  YanıtlaSil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)