2 Mart 2013

Kelebeğin Rüyası


Filmin Künyesi
Yapım : 2013 - Türkiye
Yönetmen : Yılmaz Erdoğan
Oyuncular:  Mert Fırat (Rüştü Onur), Kıvanç Tatlıtuğ (Muzaffer Tayyip Uslu), Belçim Bilgin (Suzan Özsoy), Farah Zeynep Abdullah (Mediha Sessiz), Yılmaz Erdoğan (Behçet Necatigil)
IMDb Puanı: 8,3

Filmin Konusu
1941 yılının Türkiye’sini, İkinci Dünya Savaşı dönemi ve mükellefiyet günlerini yansıtan film, iki genç şairin hayatla ama en çok da aşkla olan mücadelesini anlatıyor. 

Zonguldak' ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa' da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı' nın kızı Suzan' ın Zonguldak' a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer' in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940' lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer' in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir... Filmi izlemeye pek niyetim yoktu, benim dışında gelişen planlar sayesinde gittim. Sinemadan çıkarken de filmi gördüğüm için mutlu hissettim kendimi. 

Filmi izlemeye niyetim yoktu dedim ya dolayısıyla öncesinde pek incelememiştim nedir ne değildir diye. Sonrasında Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu isimlerini arattığımda bu şairlerin gerçek olduğunu öğrendim. Filmi izlerken içimi ezen sahneler birer birer geçti gözümün önünden...

Film genel olarak başarılı. Çok başarılı ince espiriler var, bu da senaristin Yılmaz Erdoğan olmasının artısı sanırım. Filmin ilk yarısı ikinci yarısına göre daha hareketli ve akıyor, sonlara doğru bir durağanlık başlıyor. Film biraz daha kısa olsa iyi olabilirmiş.


Kahkahalarla güleceğiniz, hüngür hüngür ağlayacağınız bir film değil ama her şey dozunda. Bazı sahneler çok güzel, fotoğraf karesi gibi öylece kalsın istiyorsunuz. Burada hafiften bir Nuri Bilge Ceylan esintisi sezdim. Anlaşılan Yılmaz Erdoğan "Bir Zamanlar Anadolu' da" filminde Nuri Bilge ile çalışınca kapmış bir şeyler J


Oyunculuklara gelince Mert Fırat ve Kıvanç Tatlıtuğ çok başarılıydı. Özellikle Mert Fırat bir tık öndeydi, tiyatro geçmişinden kaynaklı olsa gerek. Farah Zeynep Abdullah' ın rolü nispeten daha azdı ama ben beğendim. Belçim Bilgin ise vasattı bana göre, hem oyunculuk açısından hem de karaktere dış görünüş olarak uyum açısından. Güzel hatun eyvallah da lise öğrencisini canlandıracak kadar da çıtır değil yani. Misal, o rol Farah Zeynep Abdullah' a verilse daha gerçekçi olabilirdi.


Filmin pek çok sahnesinde içim ezildi, üzüldüm ama beni en çok etkileyen sahne Rüştü Onur' un, Mediha'nın acısını dindirmek için Mediha' ya soğuk duş aldırdığı banyo sahnesiydi. Bir yanda aşk bir yanda çaresizlik...

"Belki bir kelebek o kadar memnun ki rüyasından
Uyanmak istemiyor uykusundan..."


Hazır değinmişken Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu' dan birer şiir paylaşmadan bitirmeyeyim istedim postu.

HÜLASA - Rüştü Onur
Ben ölsem be anacığım
Nem var ki sana kalacak
Ceketimi kasap alacak,
Pardösümü bakkal
Borcuma mahsuben...
Ya aşklarım
Ya şiirlerim ne olacak
Ya sen ele güne karşı
Nasıl bakacaksın insan yüzüne
Hülasa anacığım
Ne ambarda darım
Ne evde karım var
Çıplak doğurdun beni
Çıplak gideceğim

BİR SEVDA ŞİİRİ - Muzaffer Tayyip Uslu
Sen, eski bir sevda şiirisin
Bir koku var sende
Sıcak yaz akşamlarına mahsus
Ellerinde mi
Saçlarında mı
Gözlerinde mi
Bilmem
Bir koku var sende
Sıcak yaz akşamlarına mahsus.

İyi seyirler...

2 yorum:

  1. Bu şiiri servet kocakaya bir şarkısında okur.. garip..

    YanıtlaSil
  2. @Reyyan Özuğur: aaa öyle mi, bilmiyordum ben. Servet Kocakaya'nın parçalarını bilirim ama denk gelmedim sanırım ya da dikkatimi çekmedi.

    YanıtlaSil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)