17 Şubat 2013

The Walking Dead


Dizinin Künyesi
Yapım : 2010 - ABD
Yönetmen : Frank Darabont
Oyuncular:  Andrew Lincoln (Rick Grimes), Jon Bernthal (Shane Walsh), Sarah Wayne Callies (Lori Grimes), Laurie Holden (Andrea), Steven Yeun (Glenn Rhee), Chandler Riggs (Carl Grimes), Norman Reedus(Daryl Dixon)
IMDb Puanı: 8,7


Dizinin Konusu
The Walking Dead, aynı adlı çizgi roman serisine dayanmaktadır ve zombilerin ortaya çıkışı sonrasında yaşam mücadelesi veren bir küçük grubunun hikayesini ele almaktadır. Hikayenin çoğu, Atlanta metropol bölgesi ile Georgia çevresindeki kuzey kırsal bölgelerde geçmektedir. Yaşayan herhangi bir canlıyı yakalayıp yiyen ve insanları ısırarak onları da kendileri gibi yapan "aylaklar" (dizide zombiler bu adla anılmakta) sürüsünden uzakta aradıkları güvenli yerler bu kırsal bölgelerde geçmektedir. Dizi, yaşam mücadelesi veren grubun zombi sürüsüne karşılık hayatları ile kendi insanlıklarını dengelemeye çalışmaları, gruptaki üyelerin öldürülmeleri ile başa çıkmaları, tanıştıkları ve çoğu tehlikeli ya da yırtıcı olan başka insanlarla uğraşmaları gibi ikilemleri ele almaktadır.
Grubun lideri, zombi salgını öncesi şerif yardımcısı olan Rick Grimes' tır. Grup her fırsatta grubun dinamiğini etkileyen/değiştiren yürüyen zombilerin korkusu ile yüzleşmektedir.

Dizi şu anda üçüncü sezonunda. Diziye başladığımda "Zombi temasıyla nereye kadar sürer ki bu dizi!" demiştim, şu an üçüncü sezondayım J

Dizinin ilk sezonu daha çok hayatta kalma mücadelesi çerçevesinde ilerledi. Anlayacağınız daha çok zombi, daha çok kan, daha çok ölüm...


İkinci sezon bire göre biraz daha durgundu. Hayatta kalma mücadelesinin yanında dizideki karakterlerin zaman içindeki değişimlerini ve insani duygularını kaybetmeye başlamalarını izliyorsunuz. Güvenli bölgelerin yavaş yavaş istila edildiği bir dünyada sadece zombiler değil insanlar da tehlike yaratmaya başlıyor. 

---spoiler---


İkinci sezonun büyük bir kısmı kaybolan küçük kız Sophia' yı aramakla geçiyor. Diziyi izlerken Sophia için bir sürü senaryo yazdım. Bence şu oldu, bence bu oldu... Derken çiftliğin içindeki samanlığın zombilerle dolu olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Sophia' nın oradan çıkacağını tahmin etmek gayet kolaydı. Sophia ile karşılaştıkları an gerçekten vurucu bir sahneydi ama Sophia' nın başına gelenlerin anlatıldığı bir bölüm bekliyordum ben şahsen. Nasıl ısırıldı, ormanda neler yaşadı gibi... Bu nedenle hayal kırıklığına uğradım. Yönetmen ben olsaydım böyle bir detay mutlaka eklerdim.

---spoiler---


Üçüncü sezonda ise bence insanlar zombilerden daha tehlikeli hale geliyor J Rick' in grubununun yakınlarında kendine Vali diyen bir şahsiyet hükümdarlığını ilan etmiş durumda. Anlayacağınız iki grup karşı karşıya geliyor.

---spoiler---


Üçüncü sezonla ilgili de bir kaç şey söylemeden edemeyeceğim. Lori' nin sözde ölümü beni hiç tatmin etmedi. Ben o cesedi görmeliyim arkadaş yoksa inanmam. Şimdi diziyi izleyen arkadaşlar "Hatunu boydan boya kestiler nasıl yaşasın?" diyorlardır elbette ama insanların öldükten sonra zombi olduğuna inanıyorsun da Lori' nin her şeye rağmen yaşadığına mı inanmıyorsun J Gerçek hayatta elbette Lori' nin kurtulma ihtimali çok düşük ancak şüphelerim var. 

İhtimal 1: Carl gerçekten annesinin kafasına ateş etti. Zombi veya zombiler geldi Lori'yi yedi diyelim. Lori'nin öldüğü yerde 1 tanecik bile kemik kalmamıştı. Zombi Lori' nin kafatasını da mı yuttu kardeşim, yok artık J Sonuç olarak Zombi/Zombiler tabağı sıyıracak kadar yiyip yutmuş olamaz Lori' yi.

İhtimal 2: Carl annesini öldürmeye kıyamadı. Kurşunu boşa sıkıp gitti. Lori öldü ve  zombi olarak ayaklandı. Rick Lori' nin öldüğü odaya geldiğinde indiği merdivenlerde kan lekesi yoktu. Lori ayaklanıp odadan çıkmış olsa bile boydan boya kesildiği için hiç olmazsa bağırsaklarını Rick' e hatıra olarak bırakıp gitmiş olmalıydı ama her ne hikmetse bir damla kan yok. Kaldı ki Rick Lori'nin öldüğü katın tamamını zombilerden temizledi, Rick' in Zombi Lori ile karşılaşması gerekirdi.

İhtimal 3: Hapisanede Rick' in ekibin henüz karşılaşmadığı başka bir grup daha var. Bunlar Lori' nin yaşadığını fark edip, Lori' yi kendi sığınaklarına götürüp iyileştirdiler. Evet bu grupta harikalar yaratan doktorlar ve bilim adamları var J

Gördünüz mü, Lori'nin öldüğüne dair tek bir kanıt yok J

Yani ölmüş de olabilir elbette ama cesedi görmediğim için her an bir yerlerden çıkabileceğini düşünüyorum ben. Yönetmen, "Carl' ın Lori' ye ateş ettiği sahneyi göstermeyelim sonradan çok sıkışırsak bir yerlerden çıkarırız ölmedi diye." demiş olabilir mi acaba?


Ayrıca Rick' in Lori' yi kaybettiklerini öğrendiği anda ağlaması neydi öyle. İçim parçalandı, o nasıl bir ağlamaktır! Gayet başarılı ve Oscar' lık bir performanstı. Bu arada Carl, evlat olsan sevilmezsin J

---spoiler---

Hala izlemeyen kaldıysa, şiddetle tavsiye ederim.
İyi seyirler...

4 yorum:

 1. hep izlemek istemişimdir ama fırsatım olmadı hiç.. bigün mutlaka başlıcam:)

  YanıtlaSil
 2. @Prettyinpink bride: Bence de mutlaka başlamalısın ;)

  YanıtlaSil
 3. izlemedim ama şimdi daha da ilgimi çekti indiriyim bu hafta bu arada
  Bu arada Liebster Blog Ödülü etkinliği kapsamında seni mimledim, sorulara cevap vermek istersen linke gelmen yeterli :)

  http://cookiemonster3420.blogspot.com/2013/02/ilk-mim.html

  YanıtlaSil
 4. @iklim mutlu: Eveeet, izle mutlaka, gerilim seviyorsan pişman olmayacaksın;) Mim için de çooook teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)