17 Aralık 2012

SSRS’ te Drilldown Rapor Hazırlama

Sql Server Reporting Services’ te istediğimiz kriter ve özelliklere göre rapor oluşturmamız mümkün. Ben size oluşturduğumuz raporlara ağaç yapısını (drilldown / treeview) nasıl uygulayacağımızdan bahsetmek istiyorum.
SSRS’ te hazırladığımız rapor aşağıdaki gibi olsun.
Bu raporu kategori ve alt kategoriye göre ağaç yapısında düzenleyelim.
1 - Kategori datasını eklediğimiz tablo dizaynında aşağıdaki gibi ilgili alana sağ tıklatıp “Add Parent Group” diyoruz.
2 - Karşımıza çıkan ekranda gruplamayı neye göre yapmak istediğimizi seçiyoruz.
3 - Bu işlemden sonra raporumuz aşağıdaki gibi görünüyor olacak.

4 - Raporda 2 adet “Kategori” kolonu bulunuyor. Bunlardan 1. sıradaki “Add Parent Group” işlemiyle eklenendir. Bu text box’ ın adı SSRS tarafından “Kategori1” olarak veriliyor. Bu ismi bir sonraki adımda kullanıyor olacağız.


5 - Şimdi 2. sıradaki “Kategori” kolonunu kaldırıp raporun “Kategori” bazlı ağaç yapısına dönüşmesini sağlayacağız. 
6 - Karşımıza çıkan ekranın “Visibility” tabında düzenleme yapmamız gerekiyor. “Initialy Run”  özelliğini “Hide” yapıp, “Display can be toggled by this report item” ı işaretleyip yukarıda önemli olduğunu belirttiğim “Kategori1” adını seçiyoruz.
7 - Son adım olarak ilgili kolonu siliyoruz.
Şimdi raporumuz aşağıdaki gibi görünüyor.
8 - Kategoriye göre ağaç yapısını oluşturduk. Şimdi sıra ağaç yapısına “Alt Kategori” yi eklemekte. Alt Kategori datasını eklediğimiz tablo dizaynında ilgili alana sağ tıklatıp “Add Parent Group” diyoruz (1. ve 2. maddedeki gibi). Şimdi de dizaynda 2 tane “Alt Kategori” kolonu görüyor olacaksınız. İlk sıradaki “Add Parent Group” işlemiyle eklenen kolon (Kategoride olduğu gibi).
9 - Sıra alt kategoriyi de ağaç yapısına dahil edecek işleme geldi. Aşağıda olduğu gibi 1. sıradaki alt Kategori hücresine sağ tıklayıp grup özelliklerine gidiyoruz ve 6. adımdaki düzenlemenin aynısını yapıyoruz. Eklediğimiz yeni grup bir önceki grupla bağlantı kurabilsin diye yine “Kategori1” adını seçiyoruz.

10 - Şimdi de 2. sıradaki Alt Kategoriye sağ tıklayıp 6. ve 7. adımları bu kolon için tekrarlıyoruz. Burada seçeceğimiz isim ise 1. sıradaki Alt Kategori  text box’ un SSRS tarafından verilen adı olan “AltKategori1” dir. (Bu ismi 4. maddedeki gibi görebilirsiniz.)
Böylece Alt Kategori alanını da ağaç yapısına dahil etmiş olduk. Raporumuzun son hali aşağıdaki gibidir.

Biraz uzun oldu ama anlatımın mümkün olduğunca net olmasını istedim J
Faydalı olması dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)