29 Ekim 2012

Psikoanalist

"53. doğum günün kutlu olsun doktor.
Ölümünün ilk gününe hoş geldin.

Geçmişinden bir yerlerden geliyorum. Hayatımı
mahvettin. Nasıl ya da neden olduğunu
hatırlamayabilirsin, ancak mahvettin. Şimdi ben de senin
hayatını mahvedeceğim. Başta sadece seni öldürmem
gerektiğini düşündüm. Sonra bunun fazla kolay olacağını
fark ettim. Kendini öldürmenin daha iyi olacağına karar
verdim.

Kendini öldür doktor!

Seninle bir oyun oynayacağız. Yarın sabah altıdan
itibaren, kim olduğumu bulabilmen için on beş günün var.
Vereceğim ipuçlarıyla başarılı olursan, seni affedeceğim.
Yapamazsan, o zaman...Bu mektubun ikinci sayfasında
isimleri yazan 52 akrabanın hayatlarını tek tek
mahvedeceğim."
Psikanalist Dr. Frederick Starks, 53. doğum gününde tehdit dolu bir mektup alır. 15 gün içinde mektubu yollayan kişinin kim olduğunu bulmak zorundadır. Bulamazsa 2 seçeneği vardır. Ya intihar edecek ya da mektubun 2. sayfasında isimleri gönderilen 52 akrabasından birinin hayatının mahvedilmesine göz yumacak.

Mektubu gönderen kişi kendini Bay R. olarak tanıtmaktadır. Doktorun onu bulabilmesi için ipuçları göndermektedir ancak diğer yandan doktorun işini, finansal durumunu ve özel hayatını büyük hamlelerle mahvetmektedir. Kaşıkla verip kepçeyle almak misali :)

Bu psikolojik savaşı kim kazanacak? Psikanalist mi yoksa zeki bir psikopat mı?

Psikoanalist, 3 bölümden oluşan bir polisiye-gerilim. Bir kitapçının cep kitapları bölümünde rastladım bu kitaba, daha önce ne yazarın ne de kitabın adını duymamıştım. Kitabın arkasında yazanları -yukarıda paylaştığım- okudum ve "Bu kitabı okumalıyım" dedim. Kitaba başladıktan sonra elimden düşüremedim hep bir sonraki sayfada ne olacak diye merak halinde yaladım yuttum sayfaları. Sertifika sınavımın olduğu döneme denk gelen bu kitap uykusuz günler geçirmeme sebep oldu :) 

Kitabın arkasında "52 akrabanın hayatlarını tek tek mahvedeceğim" yazıyor ancak kitabı okuduğunuzda psikopat katilin 52 akrabadan herhangi birinin hayatını mahvedeceğini görüyorsunuz. Çeviride bir çelişki var maalesef.

Kitap genel olarak sürükleyici ancak sonunu daha ilginç bekliyordum. Sonu biraz hayal kırklığına uğrattı beni açıkçası. Ancak yine de okunası bir kitap. Siz de polisiye gerilim romanlarını okurken, katili bulmak için iz sürenlerdenseniz bu kitabı zevk alarak okuyacağınızı düşünüyorum.

Kitabı bitirdikten sonra yazarın diğer kitaplarını araştırmaya koyuldum, Türkçeye çevrilen 2 kitabı var. Diğer kitabın adı Şizofren. Bu kitabı da tez zamanda okumak niyetindeyim :)

Yazar : John Katzenbach
Yayın evi : Koridor
Özgün Adı : The Analyst 
Çeviren : İpek İbik

2 yorum:

  1. ben çok merak ediyorum bu kitabı:)yorum için tesekkürler
    takipteyim omurinandi.blogspot.com

    YanıtlaSil
  2. @ömür inandı: Ben de güzel yorumun için teşekkür ederim :)

    YanıtlaSil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)