15 Temmuz 2012

Nikah Şahidi Olmak

Geçen cumartesi üniversiteden yakın bir arkadaşımın nikahı vardı. Bendeniz de nikah şahidi olmak için görevlendirilmiştim. Üniversitede yurtta beraber kalıyorduk. O dönem geyik yapardık birbirimizin nikah şahidi olalım diye, geyiğimiz gerçeğe dönüştü, güzel de oldu tabi. İlk nikah şahitliğim olacaktı birazcık heyecan normaldir sanırım:) Ayrıca nikah şahitliği bir nevi seçilmiş olmaktır öyle değil mi? İnsana kendisini özel hissettirir, onurlandırır.
Neyse efendim ben nikah için koşuşturmaca ile hazırlanırken, arkadaşım aradı:
Gelin Hanım : Neredesin Mes, biz geldik, trafiğe takılmamak için erken çıktık.
Ben: Amanın ben evdeyim daha (Neyse ki nikah saatine daha çok var, paniğe gerek yok.)
Paniğe gerek yok desem de koşuşturmaca seviyesini 2 katına çıkarıp, Şişli Evlendirme Dairesi’ne vaktinde yetiştik.
Tamam yetiştim yetişmesine de nikah şahidi olmak için nasıl bir prosedür lazım, ne ben ne de evlenecek çifte kumrular bilmiyorduk. Sorduk soruşturduk, içeride kayıt bürosu varmış. Oraya gidip evlenecek çiftin adını verip, “Ben şahitleriyim” diyormuşsunuz. Onlar da ad, soyad ve TC kimlik numarasını nikah defterine yazıyorlarmış. Bu kadar basit :)
Bu işlemden sonra salona geçip oturduk. Arkadaşların çıkmasını beklerken önümüzde oturan bir amca “Ben nikah şahidiyim de burada altın satılıyor mu acaba?” dedi. Ben de içimden “Hmm, damadın şahidi de belli oldu” dedim. Gelin ve damat geldi, şahitleri de çağırdılar. Ben ve amca çıkıp oturduk, sonrasında olanlar oldu. Damadın yüzünde bir şaşkınlık ifadesi, solumda da başka biri dikilmiş duruyor.
Damat: Amcacım benim nikah şahidim bu arkadaş, yanlışlık oldu galiba!!!
Amca: Öyle mi? Sen kimin şahidisin? (Bana dönerek)
Ben: Ben de gelinin şahidiyim.(İç ses: ne oluyor yea !!! )
Yalnız amca hala kendinde bir hata olduğunu düşünmeyip, bana sarıyor, o ayrı bir komedi :)
Neyse ufak bir karmaşadan sonra amca indi sahneden, nikah kıyıldı, çifte kumrular evlilik cüzdanlarını aldılar ellerine.
Sonra sahneden inerken amca yakaladı beni kolumdan,
Amca : Ben başka bir nikahın şahidiyim, karıştırdım, gelinle damadı tanımıyorum da
Buyur buradan yak :)
Gelin ve damadı tanımayan şahit mi olur arkadaş, ben anlamadım, anlayan beri gelsin :)

Yeri gelmişken şahitlikle ilgili bir kaç bilgiyi paylaşayım istedim.
Nikah şahidi olabilmek için;
Ergin, ayırt edebilme gücüne sahip olmak ve şahitliğini yaptığı kişiyi tanımak şarttır.(Çiftin; annesi, babası, kardeşi veya çocuğu dahi nikah şahidi olabilir) 
Şahit, evlenme isteğine ait iradelerin açıklanmasına dair bildirimlerin serbestçe yapıldığına, şahitlik ettiği kişinin kimliğinin doğruluğuna ve akdin yapıldığına şahittir. 
Şahit olacak kişiler nikah öncesi kimliklerini görevli memura göstermek ve T.C kimlik numaralarını ve adreslerini bildirmek zorundadır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)