4 Haziran 2012

Masum musun Yeşil Çay?

Bitki çaylarının yararları ve zararlarıyla ilgili pek çok bilgi bulabilirsiniz internette. Ben size yeşil çayın internette pek bulamayacağınız bir özelliğinden bahsetmek istiyorum.

Dişlerim konusunda çok hassasım. Yeşil çayın dişlere faydalı olduğunu okumuştum bir yerde. Ayrıca siyah çayın dişlerde leke bıraktığını da biliyorum, bu sebeple kahvaltılarımı yeşil çayla yapmaya karar verdim. Hem çay içmiş olacaktım, hem dişlerime faydalı olacaktı hem de leke bırakmayacaktı, oh mis :)Çok geçmeden ön dişlerimde lekeler fark ettim. “Ne oluyor yahu, sakınan göze çöp mü batıyor yoksa?“ Aynı dönem supradyn energy içmeye başlamıştım. “O yaptı galiba” diye düşündüm ve vitamini bıraktım (sana haksızlık ettim supradyn energy , affedebilecek misin beni?). Lekeler çok yakından ve dikkatlice bakınca belli oluyordu ama içten içe de canımı sıkmıyor değildi.

Yakın zamanda diş hekimi kontrolüm vardı. Muayeneden sonra aşağıdakine benzer bir diyalog halinde yakınmaya başladım

- Ne bu lekeler yeaa! Sigara yok, çay-kahve yok. Düzenli fırçalıyorum, neden böyle? Lanetli miyim bennnn ! (Dişlerim söz konusu olunca bu derece psikopatlaşabiliyorum, evet )
- Yeşil çay?
- Evet yeşil çay içiyorum, hem faydalı da!  - Çok bilmiş mode on :) -
- Lekelerin sebebi muhtemelen yeşil çay. Renksiz görünmesine rağmen siyah çaydan daha fazla lekeye sebep olur dişlerde. Dişlere en faydalı çay, papatya çayıdır aslında.Ah yeşil çay, ne kadar masum görünüyorsun oysa!

Böyleyken böyle... Bu yazıyı yazarken yeşil çayın yarar ve zararlarını da araştırdım. Gerçekten çok faydalı ancak fazla tüketildiğinde tahmin edilemeyen zararları da varmış. Eee ne demişler : “Azı karar, çoğu zarar”

Lekesiz gülüşler :)

2 yorum:

  1. bunu bilmiyordum, ben de yeşil çay çok tüketirim. papatyaya geçiş yapayım:)

    YanıtlaSil
  2. @entelkedi: Ben de papatyaya geçiş yaptım ama arada yeşil çayın da gönlü olsun diye bir kaç kadeh içmek lazım :D

    YanıtlaSil

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)