20 Mayıs 2012

The Shining

Uzun süredir izlemeyi planladığım filmlerden biriydi Shining, biraz geç kalmış olabilirim ama nihayet
izledim. Filmi izlemek için gerekli malzemeleri yazıyorum;
- 1 adet seninle aynı derecede tırsan sevgili, kardeş, arkadaş...vs (korku filmlerini tek izlememek gerekiyor bence)
- cips, çerez, abur cubur
- karanlık ortam
- DVD okuyucu
- ve tabi ki film
:)

Film Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmış. Shining’in Türkçe anlamı parlama olmasına karşın Türkçeye Cinnet adıyla çevrilmiş. Filmin baş rollerini Jack Nicholson ve Shelley Duval paylaşmış, yönetmen ise Stanley Kubrick.

Film başlarken dağ yolunda ilerleyen bir araba görüntüleniyor ve bu görüntüye çekim yapan helikopterin gölgesi yansıyor. Bunu görünce ‘Ne kadar amatör yahu!’ diye geçirdim içimden, filmi izledikten sonra araştırma yaparken Jack Nicholson'ın banyoya baltayla girmeye çalıştığı sahnenin 127 tekrarının alındığını öğrendim ve şaşırdım. Bu kadar titiz bir yönetmen nasıl olurda helikopter gölgesinin görünme detayını atlar, anlam veremedim. Yine yaptığım araştırmalarda aslında Jack Nicholson'ın filmde çoğu sahneyi doğaçlama oynadığını öğrendim, doğaçlama senaryoya bağlı olmaktan daha zordur, buna rağmen  Jack Nicholson iyi bir alkışı hak ediyor diye düşünüyorum. Filmde Jack Nicholson'ın eşini oynayan Shelley Duval için ise "filmin sonundaki koşuşun Oscarlık şekerim :) " demek istiyorum. Neyse efendim, filmin IMDB puanı 8.5. Bu puanı hak ediyor mu derseniz, bence 1980 yapımı bir film olarak fazlasıyla hak ediyor.


Filmi izledikten sonra şöyle bir hafızamı yokladım. Yaklaşık 10 yıl önce 3 bölüm halinde benzer bir film izlemiştim. Üşenmedim onu da araştırdım - Yahu sende bir film izleyip ne çok düşünmüş ve araştırmışsın derseniz, küçük bir not; çoğu zaman böyleyim :) - Meğer Stephen King, Kubrick ‘in çektiği uyarlamayı beğenmemiş hata pişman olmuş senaryoyu Kubrick’e verdiğine. Bunun üzerine 1997 yılında Mick Garris’e 3 bölümlük televizyon dizisi halinde kitabın uyarlamasını yeniden çektirmiş. 3 bölüm olduğundan uzun sürüyor ve detaylara haliyle daha fazla yer verilmiş. Bu versiyonun IMDB puanı ise 6.0Aynı senaryoyu işleyen bu 2 filmi karşılaştırmak gerekirse 1997 yapımı olan film daha korkunç. 17 yıl sonra çekildiğinden görsellik ve makyaj daha iyi haliyle. Ancak Kubrick’in 1980 teknolojisiyle iyi bir iş çıkardığı da yadsınamaz bir gerçek. Kitabı okumadım ancak 97 yapımı filmi Stephen King kendi isteğiyle çektiğinden kitaba daha uygundur sanırım ayrıca iki filmin de izlenmeye değer olduğunu düşünüyorum.

Filmlerin sonlarına gelince Kubrick filmin sonu için 2 farklı çekim yapmış. Ve filmin orjinaline eklenen sonun daha ürkütücü olduğunu düşünmüş, dolayısıyla onu tercih etmiş. 97 yapımı filmin sonu daha farklı. Kitaptaki sonu ise bilmiyorum. En kısa sürede okumak niyetindeyim.

İyi seyirler…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)