26 Nisan 2012

SSIS Check Point Kullanımı

Integration Services’te hazırladığımız paketler çalışırken, işlevini tamamlayamadan kesilebiliyor. Böyle durumlarda kesilmeye neden olan sorunu çözdükten sonra ilgili SSIS işini baştan çalıştırmak durumunda kalabiliyoruz. Bu durum kısa süren işler için bu pek sorun yaratmazken uzun çalışan işlerde, işin baştan çalıştırılması zamanlama açısından sorun yaratabiliyor. İşi tekrar çalıştırmaya başlayınca kaldığı yerden devam etmesini istiyorsak SSIS in faydalı bir çözümü olan check point özelliğini kullanabiliriz. Bu özelliği kullandığımızda, işimiz çalışırken bizim belirttiğimiz bir path’e bir txt dosya oluşturulur ve bu dosyaya bazı bilgileri yazmaya başlar. Basitçe anlatmak gerekirse işimiz 10 adımdan oluşuyorsa, bu dosyaya başarılı bitirdiği adımlara dair bilgiler yazar. Örneğin 1. adım başarılı, 2. adım başarılı gibi. Biz kesintiye neden olan sorunu çözdükten sonra işi tekrar çalıştırdığımızda, SSIS önce ilgili path’te check_point için dosya var mı diye kontrol eder. Dosya var ise düzgün çalışmadığını anlayıp, dosyayı inceleyerek hangi adımları çalıştırdığını, nereden devam etmesi gerektiğini anlar ve sadece çalıştırmadığı adımları çalıştırarak işi daha kısa sürede bitirir. Paket düzgün bittiğinde ise ilgili path’teki check_point.txt dosyasını temizler. 

Bir SSIS paketinde check point kullanmak için
1-Control Flow tabında boş bir alana sağ tıklayıp, properties seçeneğini seçiyoruz.
2-Properties penceresinde en üstte yer alan, check point ile ilgili özellikleri aşağıdaki gibi set ediyoruz. Burada Check_point dosyasını hangi path’e bırakmasını istiyorsak CheckpointFileName alanına yazıyoruz.
CheckpointUsage özelliğini ise IfExists olarak belirliyoruz.

3-Check pointin düzgün çalışması için paket içindeki herhangi bir adım hata aldığında işin fail olması gerekir. Bunun için control flowda bulunan her bir DataFlow’un özellikleri içinde bulunan FailPackageOnFailure adımını true olarak değiştirmeliyiz. Özelliği değiştirmezsek iş çalıştığında hata alsa dahi check point dosyasına bilgi yazmayacaktır.

     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazarsan bağ, yazmazsan dağ olur :)